Prima pagină » Știri externe » Lovitură de teatru! Comisia Europeană, proces împotriva AstraZeneca!

Lovitură de teatru! Comisia Europeană, proces împotriva AstraZeneca!

Lovitură de teatru! Comisia Europeană, proces împotriva AstraZeneca!

Comisia Europeană pregăteşte un proces împotriva producătorului de vaccinuri AstraZeneca! Jurnaliștii publicației Politico susțin că cinci diplomați din UE au confirmat demersul în justiție pe care Bruxellesul intenționează să-l întreprindă.

La ultima întâlnire a ambasadorilor UE, majoritatea a promis să sprijine orice acțiune în instanță împotriva AstraZeneca.

Colosul AstraZeneca, acuzat că a livrat dozele de vaccin promise!

Colosul AstraZeneca este acuzat că nu a livrat dozele de vaccin promise blocului comunitar. Conform Politico, scopul acțiunii judiciare este de a obliga AstraZeneca să livreze dozele stabilite prin contractul încheiat cu Uniunea Europeană.

Doi diplomaţi au precizat, sub protecția anonimatului, că există un termen limită în acest subiect. Astfel, până la sfârşitul săptămânii în curs, ţările din UE pot opta pentru retragerea din această acţiune judiciară.

Compania producătoare de vaccinuri AstraZeneca a provocat un scandal uriaș în Uniunea Europeană în luna ianuarie. Atunci, a anunţat că nu va putea să livreze numărul de doze anticipat iniţial și stipulat în contract. În primul trimestru al anului, AstraZeneca a livrat Uniunii Europene doar 30 de milioane de doze de vaccin din cele 100 de milioane promise printr-un angajament ferm. Din acest motiv, insistă Bruxellesul, în multe țări din UE s-a încetinit campania de vaccinare a populației.

  • Compania AstraZeneca își propune să livreze aproximativ 70 de milioane de doze până la sfârşitul celui de-al doilea trimestru. Conform contractului, atunci trebuiau să fie trimise în UE toate cele 300 de milioane de doze prevăzute în înţelegere.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce să mănânci după Revelion: 8 alimente care te ajută să te refaci mai repede (hidratare, energie, stomac liniștit)
Digi24
„În câteva secunde, tavanul era în flăcări”. Mărturiile supraviețuitorilor incendiului din barul elvețian: „Panică totală, lumea urla”
Cancan.ro
Ce a scris un român pe salata boeuf, de Revelion? Invitații au rămas mască 😲 😲 😲
Prosport.ro
Simona Halep a petrecut Revelionul în a doua ei casă și s-a declarat impresionată! Momente de neuitat pentru „Simo”
Adevarul
Cadou de 200.000 de euro la majoratul fiicei unui afacerist din Sibiu, într-un eveniment plin de fast
Mediafax
Cel puțin 40 de morți și peste 100 de răniți în „coșmarul” de Anul Nou din Elveția. Martor: „În câteva zeci de secunde, tot tavanul era în flăcări. Totul era din lemn”
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Ce au observat cercetătorii după ce au reconstituit fața lui Homo erectus?