Prima pagină » Știri externe » Mai multe stații de lucru și documente ale Departamentului Trezoreriei SUA, accesate de HACKERI chinezi

Mai multe stații de lucru și documente ale Departamentului Trezoreriei SUA, accesate de HACKERI chinezi

Mai multe stații de lucru și documente ale Departamentului Trezoreriei SUA, accesate de HACKERI chinezi

Hackerii chinezi au accesat de la distanță mai multe stații de lucru și documente neclasificate ale Departamentului Trezoreriei SUA după ce au compromis un furnizor terț de servicii software.

Departamentul nu a oferit detalii despre câte stații de lucru au fost accesate sau ce fel de documente ar fi putut obține hackerii, dar a anunțat că „în acest moment nu există dovezi care să indice că autorul atacului mai are acces la informațiile Trezoreriei”, conform Associated Press.

Departamentul Trezoreriei a mai anunțat că atacul este investigat ca un „incident major de securitate cibernetică”.

„Trezoreria ia foarte în serios toate amenințările împotriva sistemelor noastre și a datelor pe care le deține”, a declarat un purtător de cuvânt al Departamentului Trezoreriei.

„În ultimii patru ani, Trezoreria și-a consolidat semnificativ apărarea cibernetică și vom continua să lucrăm atât cu partenerii din sectorul privat, cât și cu cel public pentru a ne proteja sistemul financiar de amenințări”.

Departamentul Trezoreriei a declarat că a aflat de problemă pe 8 decembrie, când un furnizor terț de servicii software, BeyondTrust, a semnalat că hackerii au furat o cheie „folosită de furnizor pentru a securiza un serviciu bazat pe cloud folosit pentru a oferi asistență tehnică de la distanță” angajaților.

Această cheie i-a ajutat pe hackeri să treacă peste sistemul de securitate al serviciului și să obțină acces de la distanță la mai multe stații de lucru ale angajaților.

Nu există dovezi că hackerii au încă acces la informațiile Departamentului

Serviciul compromis a fost scos din funcțiune și nu există dovezi că hackerii au încă acces la informațiile Departamentului, a declarat Aditi Hardikar, secretar adjunct al Trezoreriei.

Departamentul a declarat că lucrează cu FBI și Agenția de Securitate Cibernetică și a Infrastructurii pentru a investiga impactul atacului și că atacul a fost atribuit unor autori sponsorizați de statul chinez.

Dezvăluirea vine în timp ce oficialii americani continuă să se lupte cu consecințele unei campanii masive de spionaj cibernetic chinez cunoscută sub numele de Salt Typhoon, care le-a oferit oficialilor de la Beijing acces la mesaje private și conversații telefonice ale unui număr neprecizat de americani.

Un oficial de rang înalt de la Casa Albă a declarat că numărul companiilor de telecomunicații confirmate că au fost afectate de atac a crescut la nouă.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Adrian Sabău, originar din București, a absolvit studiile de licență la Universitatea din București. Aflat la începutul carierei la “Gândul”, a mai lucrat anterior ca traducător. Este pasionat ... vezi toate articolele

Citește și

Mediafax
Un partid din Republica Moldova cere investigarea președintelui Nicușor Dan, acuzându-l de „trădare” și „fraudarea alegilor”
Digi24
EXCLUSIV Ce măsuri fiscale vrea Kelemen Hunor: Aş creşte TVA la 21%, aş lărgi baza de impozitare la CASS şi aş tăia toate privilegiile
Cancan.ro
Laurențiu Reghecampf se duce în instanţă! Sexy impresara a intrat în mare belea, după scandalul de la Snagov și...
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
Adevarul
Coafeza care și-a părăsit soțul și cei 3 copii pentru un războinic Masai, după o vacanță în Kenya. Cum s-a terminat povestea
Mediafax
Consumatorii casnici care vor beneficia de tichete valorice la energie electrică de la 1 iulie
Click
Alimentele care au hrănit omenirea sute de ani, dar care au fost uitate. Erau prea ciudate pentru livezile comerciale
Wowbiz
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Antena 3
Șerpi de aproape doi metri în Ibiza. Îngroziți, turiștii nu mai intră în apă și anulează vacanțele. Fenomenul e scăpat de sub control
Digi24
„Am luptat de una singură. A distrus un copil”. Procuror reținut pentru mușamalizarea unui caz în care un preot e acuzat de viol
Cancan.ro
DOLIU în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 33 de ani 😢
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Octavia Geamănu, după ce a dispărut de pe micile ecrane! Pozează provocator la 41 de ani
observatornews.ro
Momentul în care o tânără însărcinată este ucisă cu toporul de iubitul pe care voia să-l părăsească
StirileKanalD
Trei eleve au înconjurat un pensionar și l-au bătut crunt în plină stradă. Medicii nu l-au mai putut salva
KanalD
Expiră plafonările la energie, alimente și RCA! Se anunță un val de scumpiri de la 1 iulie 2025
Ciao.ro
Top 35 vedete în costume de baie minuscule! Plajele din România s-au încins
Promotor.ro
Bugatti i-a cerut 13.000 de euro, el a reparat mașina cu 5 lei și o piesă de Volkswagen - VIDEO
Descopera.ro
Vantablack, „cel mai negru negru”, ar putea salva astronomia
Capital.ro
România l-a pierdut pe cel mai iubit actor. Marele maestru joacă acum în ceruri
Evz.ro
Banii dispar direct de pe card. Ce nu vezi când folosești bancomatul
A1
„Popeye”, tânărul care și-a injectat ulei în brațe ca să impresioneze pe internet, a ajuns la spital: „Cum vei câștiga bani acum?”
Stirile Kanal D
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Kfetele
Cerșetoria, cu mult peste salariul unui medic sau IT-ist. Cât câștigă cei care se folosesc de animale pentru a atrage mila trecătorilor
RadioImpuls
Lia traversează vremuri de criză amoroasă? Concurenta din Casa Iubirii, reacție necontrolată după ce a văzut-o pe Otilia în compania lui Robert. Pusă în fața imaginilor, bruneta și-a păstrat cu greu cumpătul: "Spune? Ți-a plăcut fata nouă?"
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Nu mă mai pupa, mă zgârii cu mustața!
Descopera.ro
România se pregătește pentru cea mai mare producție de grâu din 1997 încoace