Prima pagină » Știri externe » Marea Britanie avertizează Rusia: „Vom apăra fiecare centimetru din teritoriul NATO”. SUA avertizează asupra unui posibil atac rusesc asupra Poloniei

Marea Britanie avertizează Rusia: „Vom apăra fiecare centimetru din teritoriul NATO”. SUA avertizează asupra unui posibil atac rusesc asupra Poloniei

Marea Britanie avertizează Rusia:

Marea Britanie transmite un mesaj ferm Moscovei după informații potrivit cărora serviciile americane au avertizat Polonia asupra unei posibile provocări ruse. Londra reafirmă că va apăra orice stat membru NATO în cazul unei amenințări.

Marea Britanie a transmis un avertisment categoric Rusiei, reafirmând că este pregătită să apere „fiecare centimetru” din teritoriul NATO, după apariția unor informații potrivit cărora serviciile de informații americane au avertizat Polonia în legătură cu o posibilă provocare orchestrată de Moscova pentru a testa unitatea Alianței Nord-Atlantice, potrivit KievPost.

Vladimir Putin / Foto – Mediafax

Mesajul Londrei vine într-un context de securitate tot mai tensionat pe flancul estic al NATO, unde autoritățile occidentale urmăresc cu atenție orice posibilă escaladare din partea Rusiei.

Potrivit informațiilor publicate de publicațiile The Telegraph și Onet, Washingtonul ar fi informat în repetate rânduri autoritățile de la Varșovia despre riscul unei operațiuni rusești desfășurate pe teritoriul Poloniei sau în apropierea acestuia.

Surse apropiate președintelui polonez Karol Nawrocki au declarat pentru Onet că Moscova nu ar fi luat încă o decizie finală, însă scenariile analizate ar putea deveni realitate în următoarele luni.

Londra: „Suntem pregătiți să apărăm fiecare centimetru din teritoriul NATO”

Reacția Guvernului britanic nu a întârziat.

„Regatul Unit este pregătit să apere fiecare centimetru din teritoriul NATO”, a declarat un purtător de cuvânt al prim-ministrului britanic.

El a amintit și de intervențiile anterioare ale avioanelor britanice în apărarea spațiului aerian aliat.

„Când dronele rusești au încălcat spațiul aerian polonez, avioanele de vânătoare britanice Typhoon au intervenit în apărare”, a declarat purtătorul de cuvânt al premierului britanic.

Declarația face referire la participarea Marii Britanii la Operațiunea Eastern Sentry, lansată de NATO după ce drone rusești au pătruns în spațiul aerian al Poloniei în septembrie 2025. În cadrul misiunii, avioane RAF Typhoon au fost desfășurate pentru consolidarea apărării flancului estic al Alianței.

Serviciile americane avertizează asupra unui posibil test al NATO

Potrivit informațiilor apărute în presa britanică și poloneză, serviciile de informații americane cred că Rusia ar putea încerca o operațiune hibridă împotriva Poloniei sau a unui alt stat aflat pe flancul estic al NATO.

FILED – 25 June 2014, Belgium, Brussels: A NATO flag flies at a NATO foreign ministers’ meeting. NATO „condemns Iran’s targeting of [Turkey],” spokeswoman Allison Hart said on Wednesday after the alliance’s systems intercepted an Iranian ballistic missile before it could enter Turkish airspace. Photo: Daniel Naupold/dpa

Printre scenariile analizate de autoritățile poloneze se numără atacuri cu drone sau rachete asupra infrastructurii critice, simularea unor atacuri aeriene pentru activarea sistemelor de apărare antiaeriană, incursiuni limitate ale unor militari ruși sau belaruși, ori posibile incidente de frontieră prezentate ulterior drept accidente, inclusiv defecțiuni GPS sau operațiuni de salvare.

Conform evaluărilor, astfel de acțiuni ar fi concepute pentru a rămâne sub pragul unui conflict militar deschis, dar suficient de grave pentru a obliga NATO să decidă dacă activează sau nu mecanismele de apărare colectivă.

Polonia avertizează asupra intensificării războiului hibrid

Autoritățile poloneze susțin că Rusia și-a intensificat activitățile de sabotaj și dezinformare în ultimele luni. Tomasz Siemoniak, ministrul polonez responsabil cu serviciile speciale, a avertizat că Moscova încearcă să exploateze tensiunile dintre Polonia și Ucraina prin operațiuni clandestine și campanii de influență.

Potrivit oficialului, serviciile de securitate au observat interesul unor persoane asociate serviciilor secrete ruse pentru infrastructura critică, obiective militare și centre logistice implicate în sprijinirea Ucrainei.

„Rusia dispune de un arsenal de astfel de acțiuni și le pregătește”, a declarat Tomasz Siemoniak, ministrul polonez responsabil cu serviciile speciale.

În același timp, publicația The Guardian a relatat, citând surse din serviciile de informații ale două state de pe flancul estic al NATO, că există îngrijorări privind posibile provocări rusești împotriva Poloniei sau a statelor baltice.

Serviciile de informații din Letonia au transmis că au identificat indicii privind pregătirea unor acțiuni militare provocatoare din partea Rusiei, însă nu există, în acest moment, semnale privind un atac convențional de amploare.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bolojan, TRANȘANT după decizia CCR privind Legea ANI: Nu putem schimba principiile în funcție de persoană
Digi24
Cazul avionului chinez interceptat de avioane maghiare de luptă la granița cu România. Ancheta a dezvăluit cauza incidentului
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
Și-a făcut SINGUR „legea” pe stradă! Un clujean și-a construit un LIMITATOR de viteză. Autoritățile l-au demolat, poliția îl caută
Click
Coreeanul care și-a lăsat țara natală pentru România. Ce afacere inedită a pus pe picioare în Prahova
Digi24
Cum au pierdut doi români veniți din Marea Britanie o mică avere pe aeroportul Otopeni. De ce le-au fost confiscați banii
Cancan.ro
Am făcut calculul. Ce pensie vei primi, în România, dacă ai muncit 35 de ani, cu un salariu de 4.000-5000 lei
Ce se întâmplă doctore
Ce i-a provocat infarctul fatal nepotului lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani! Mircea Totolici a murit în somn
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Astronomii ar fi aflat de ce planetele din constelația Orion au orbite înclinate