Prima pagină » Știri externe » Ministerul de Externe al Republicii Moldova l-a convocat pe ambasadorul Belarusului după discursul lui Lukașenko

Ministerul de Externe al Republicii Moldova l-a convocat pe ambasadorul Belarusului după discursul lui Lukașenko

Ministerul de Externe al Republicii Moldova l-a convocat pe ambasadorul Belarusului după discursul lui Lukașenko
Sursa foto - Profimedia Images

Ministerul Afacerilor Externe şi Integrării Europene al Republicii Moldova (MAEIE) îl va convoca pe ambasadorul Belarusului la Chişinău, Anatoli Kalinin, după declarațiile controversate făcute de liderul de la Minsk, Aleksandr Lukaşenko.

„Ca urmare a declaraţiilor liderului belarus referitoare la ţara noastră, MAEIE îl va convoca pe ambasadorul Belarusului la Chişinău pentru a solicita explicaţii şi pentru a prezenta poziţia principială a ţării noastre”, se arată într-un mesaj publicat de purtatărul de cuvânt al MAEIE, Daniel Vodă.

„Cetăţenii Republicii Moldova condamnă ferm războiul Rusiei împotriva Ucrainei. MAEIE regretă rolul pe care îl are Belarus în promovarea agresiunii militare ruse asupra Ucrainei şi pentru promovarea repetată în spaţiul public a unor mesaje menite să genereze dezinformare şi falsuri”, menționează reprezentantul diplomaţiei moldovene.

Ministerul Afacerilor Externe a anunțat duminică, faptul că l-a convocat pe însărcinatul cu afaceri al Belarusului în România, după discursul președintelui Aleksandr Lukașenko, care a spus că Statele Unite împing Europa într-o confruntare militară cu Rusia pe teritoriul Ucrainei și că și alte state, inclusiv România, ar urma să fie direct implicate, informează digi.24.

„Washingtonul s-a implicat în toate conflictele politice importante, dar în același timp, pare să ignore controversele interne care sunt pe cale să devină un conflict civil”, a declarat Lukașenko, citat de agenția de presă de stat din Rusia, TASS.

„Statele Unite ale Americii împing Europa într-o confruntare militară cu Rusia, pe teritoriul Ucrainei. Și scopurile sunt, în același timp, slăbirea Rusiei și distrugerea Belarusului. Astăzi este Ucraina, mâine vor fi Moldova sau statele baltice, Polonia sau România.

SUA încearcă să provoace un război în Kosovo, ca să pună presiune asupra Serbiei, aruncă gaz pe focul care mocnește în Karabah, tulbură apele din Siria. America este singura țară care beneficiază de pe urma a ceea ce se întâmplă aici: poate să îi arate Europei care este locul ei și să elimine rivalii dintr-o singură mișcare”, a spus Lukașenko.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe