Prima pagină » Știri externe » Ministrul israelian al Turismului: UN ALT ATAC TERORIST ÎN BULGARIA a fost prevenit în urmă cu câteva luni

Ministrul israelian al Turismului: UN ALT ATAC TERORIST ÎN BULGARIA a fost prevenit în urmă cu câteva luni

Ministrul israelian al Turismului: UN ALT ATAC TERORIST ÎN BULGARIA a fost prevenit în urmă cu câteva luni
Serviciile de informații și de securitate bulgare au prevenit un atac terorist care ar fi urmat să aibă loc în urmă cu câteva luni, a anunțat luni ministrul israelian al Turismului, Stas Misezhnikov, după atacul de la Burgas, relatează site-ul Novinite.com.

Serviciile de informații și de securitate bulgare au prevenit un atac terorist care ar fi urmat să aibă loc în urmă cu câteva luni, a anunțat luni ministrul israelian al Turismului, Stas Misezhnikov, după atacul de la Burgas, relatează site-ul Novinite.com.

Misezhnikov s-a aflat luni într-o vizită oficială de o zi în Bulgaria, după ce la 18 iulie un atacator sinucigaș a aruncat în aer un autocar cu turiști israelieni pe aeroprotul Sarafovo din Burgas. Atentatul s-a soldat cu moartea a cinci israelieni, a unui bulgar și a atacatorului. Guvernul israelian a acuzat gruparea proiraniană Hezbollah că este responsabilă de acest atac.

„La ultima întrunire a Guvernului israelian în urmă cu două zile, am aflat că serviciile de informații bulgare au prevenit un atac terorist plănuit cu câteva luni în urmă. Din nefericire, astfel de lucruri se întâmplă, iar din 100 de încercări, una poate să aibă succes. Din păcate, costul în vieți omenești este foarte, foarte mare”, a declarat Misezhnikov după întâlnirea cu premierul bulgar și comunitatea evreiască din Bulgaria.

„Cred că în acest atac terorist, Guvernul bulgar a demonstrat un profesionalism serios și a avut o reacție adecvată”, a adăugat ministrul israelian.

În timpul vizitei sale în Bulgaria, Misezhnikov a explicat clar că Bulgaria și Israelul vor continua să își dezvolte relațiile și că vizita sa este un mesaj pozitiv care îi îndeamnă pe turiștii israelieni să continue să viziteze Bulgaria.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ofițerii militari din Roma Antică aveau maimuțe de companie, iar acestea aveau, la rândul lor, animăluțe de companie