Prima pagină » Știri externe » Ministrul ucrainean de Interne acuză forțele rusești de „invazie”

Ministrul ucrainean de Interne acuză forțele rusești de „invazie”

Ministrul ucrainean de Interne acuză forțele rusești de
"Consider ceea ce se întâmplă drept o invazie armată și o ocupație", scrie el pe pagina sa de Facebook.

Ministrul ucrainean de Interne interimar, Arsen Avakov, a acuzat vineri forțele rusești de „invazie armată și ocupație” după preluarea controlului, în cursul nopții, asupra a două aeroporturi din Crimeea, dintre care unul militar, de către persoane înarmate, relatează AFP.

„Consider ceea ce se întâmplă drept o invazie armată și o ocupație. Care încalcă toate acordurile și normele internaționale”, scrie el pe pagina sa de Facebook. „Este o provocare directă pentru o baie de sânge armată pe teritoriul unui stat suveran. Aceasta nu mai ține de competențele Ministerului de Interne. Aceasta ține de compentența consiliului de securitate și de apărarea națională”.

Potrivit lui, „unități armate ale flotei ruse blochează” aeroportul din Belbek, situat în apropiere de Sevastopol, în care „se află militari și grăniceri ucraineni”.

„Afară, militari cu trese și înarmați fără semne distinctive, dar care nu își ascund apartenența. Aeroportul nu funcționează. (…) Nu există pentru moment confruntări armate”, potrivit lui.

La Simferopol, capitala Crimeei, bărbați înarmați au preluat controlul asupra aeroportului și „nu disimulează apartenența la forțele armate ruse”.

Un corespondent al AFP constatase anterior prezența unor bărbați înarmați cu arme kalașnikov, purtând uniforme fără semne distinctive, în aeroportul din Simferopol, care continua totuși să funcționeze. Întrebați despre originea lor, ei au refuzat orice comentariu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Prințesa Kate a surprins la Wimbledon! Accesoriul celebru la care a renunțat fără explicații
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Câte ore pierdem pe săptămână din cauza banilor?