Prima pagină » Știri externe » Negociatorul-șef al Uniunii Europene pentru Brexit: Johnson s-a declarat încrezător că va obține aprobarea Parlamentului britanic pentru acord

Negociatorul-șef al Uniunii Europene pentru Brexit: Johnson s-a declarat încrezător că va obține aprobarea Parlamentului britanic pentru acord

Negociatorul-șef al Uniunii Europene pentru Brexit: Johnson s-a declarat încrezător că va obține aprobarea Parlamentului britanic pentru acord
Michel Barnier, negociatorul-șef al Uniunii Europene pentru Brexit, a afirmat că premierul britanic Boris Johnson s-a declarat încrezător că va putea obține aprobarea Parlamentului britanic pentru noul acord negociate cu UE, informează The Guardian.

Potrivit lui Barnier, în momentul discuțiilor purtate joi dimineață cu Juncker, liderul britanic a afirmat că este încrezător în capacitatea sa de a închega o majoritate care să susțină acordul.

Următoarea provocare pentru Johnson va fi să obțină aprobarea Parlamentului de la Londra, în mod particular a Partidului Democratic Unionist din Irlanda de Nord, care deja a anunțat că nu va susține noua înțelegere.

Mai mult, Jeremy Corbyn, liderul opoziției britanice, a semnalat că se opune noii înțelegeri, despre care a afirmat că pare că este „mai rea” decât cea negociată de Theresa May, predecesoarea lui Johnson în fruntea Guvernului de la Londra.

În cazul în care Johnson nu va obține sprijinul parlamentarilor până sâmbătă, premierul britanic va trebui să solicite Uniunii Europene o amânare a procesului Brexit până la data de 31 ianuarie 2020.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Traian Băsescu: „Ce avem acum e rezultatul organizării ticăloase a alegerilor. N-au dat nicio şansă românilor să înţeleagă ce votează”
Cancan.ro
Pe ce dată s-au despărțit Cabral și Andreea Ibacka, de fapt! Lumea habar nu avea
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Cea mai nefericită combinație pentru România: recesiune plus inflație de 10,7%. Cine a băgat țara în criză
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Românii au ales cel mai frumos oraș din țară: „Are problemele lui, dar la capitolul frumusețe nu se compară”
Digi24
Eroul lui Alex. Mărturia lui Mihail Soare, salvatorul care l-a zărit pe copil cu coada ochiului, din elicopter: Nici nu putea să plângă
Cancan.ro
‼️ANUNȚUL făcut de medici despre starea de sănătate a lui Alexandru, băiețelul de 5 ani dispărut în Sibiu
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Astra Arad va produce vagoane de tren cu destinație specială pentru NATO. La ce vor fi folosite
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit două găuri negre care cresc mult mai rapid decât galaxiile lor