Prima pagină » Știri externe » O fetiță de 7 ani a fost strivită de o statuie de 200 de kilograme, în curtea unui hotel din München. Stadiul anchetei

O fetiță de 7 ani a fost strivită de o statuie de 200 de kilograme, în curtea unui hotel din München. Stadiul anchetei

O fetiță de 7 ani a fost strivită de o statuie de 200 de kilograme, în curtea unui hotel din München. Stadiul anchetei

O familie din Italia era în concediu în München când, în timp se juca, fetița de numai 7 ani a fost strivită de o statuie de 200 de kilograme, accident care a fost fatal pentru ea.

Lavinia Trematterra este fetița de 7 ani care a fost zdrobită, sâmbătă, în timp ce se juca în curtea hotelului din München, unde era cazată cu părinții ei, avocați cunoscuți în Napoli.

Tatăl ei a fost primul care a văzul cum statuia de 200 de kilograme a căzut peste fetița lui, împreună cu mai multe persoane a reușit să o scoată de sub aceasta și a dus-o la cel mai apropiat spital, dar, din nefericire, Lavinia a murit, potrivit publicației italiene Corriere delle Sera.

Polițiștii locali și procurorii au intervenit la locul accidentului, unde au interogat managerii hotelului și au investigat cauzele dramei.

Aceeași sursă detaliază, luni, ipotezele polițiștilor, în contextul în care sunt încă în derulare investigații, precum și procedurile pentru repatrierea trupului neînsuflețit al fetiței.

Oamenii legii germani au cerut un raport tehnic asupra statui, în contextul în care, din primele informații, au reieșit câteva elemente care ar putea confirma și ipoteza că accidentul ar fi fost cauzat de lipsa de experiență în poziționarea statuii. Aceasta  s-ar părea că nu era bine ancorată de soclul amplasat de ani de zile în curtea hotelului în care Lavinia se juca cu un alt copil.

În așteptarea expertizei solicitate, magistrații nu au indicat o cauză certă. Ceea ce nu ajută ancheta este faptul că nu existau camere video de supraveghere în acea zonă a hotelului.

Consulatul italian din München oferă cuplului italian sprijin deplin în această perioadă dificilă, dar familia tot trebuie să aștepte autopsia și eliberarea cadavrului de către autoritățile germane, arată sursa citată.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SUA și Israel au lansat atacuri asupra Iranului. Liderul suprem Ali Khamenei a fost ucis
Digi24
Cine i-ar putea lua locul ayatollahului Ali Khamenei, dacă ar fi ucis în atacurile israeliene
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
Mediafax
Elevi din Vrancea, blocați în Dubai din cauza închiderii spațiului aerian
Click
Salată de post cu năut: rețeta măicuțelor de la Mănăstirea Nera care îți potolește foamea și hrănește sufletul
Digi24
VIDEO „Am pierdut două apartamente”. Tot mai multe orașe din România declară război păcănelelor. Ce spun dependenții de jocuri de noroc
Cancan.ro
Pensiile cresc cu 180 lei pe lună, pentru acești pensionari din România, de la 1 ianuarie 2027
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie, la 53 de ani! Imagini rare cu prezentatoarea Stirilor ProTV
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video cu momentul dramatic în care un tramvai plin cu pasageri deraiază în Milano: 2 morți, 54 de răniți
Descopera.ro
De ce neanderthalienii colecționau cranii cu coarne?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Șoferii Uber și Bolt, nemulțumiți de sistemul prin care sunt obligați să accepte cât mai multe curse