Prima pagină » Știri externe » O judecătoare din SUA ordonă administrației TRUMP să reia emiterea de pașapoarte cu genul X

O judecătoare din SUA ordonă administrației TRUMP să reia emiterea de pașapoarte cu genul X

O judecătoare din SUA ordonă administrației TRUMP să reia emiterea de pașapoarte cu genul X

O judecătoare federală a ordonat administraţiei Trump să reia emiterea de paşapoarte cu genul X pentru persoanele care se identifică drept non-binare sau transgen, după ce anterior Departamentul de Stat a întrerupt această mențiune.

La sfârşitul lunii ianuarie, administrația americană anunța că nu va mai elibera pașapoarte pe care se menționează un gen diferit de sexul biologic al titularilor documentului. Decretul a fost semnat de preşedintele Donald Trump chiar în prima zi a mandatului său.

Șase luni mai târziu, o judecătoare federală din Boston a decis că legea impusă de Trump are caracter discriminatoriu. Prin refuzul de a recunoaște genul cu care se identifică persoana respectivă, decretul încalcă un drept fundamental al cetățenilor americani.

În consecinţă, Departamentul de Stat va relua eliberarea pașapoartelor cu mențiunea respectivă. Măsura nu este definitivă și poate schimbată doar de o instanță superioară, informează FRANCE 24.

„Măsura provizorie acordată de acest tribunal va fi utilizată în sens restrâns doar de americanii ai căror drepturi au fost încălcate de politica de eliberare a paşapoartelor şi care fără aceasta, ar suferi un prejudiciu ireparabil”, a transmis judecătoarea.

Primul paşaport american cu genul X a fost emis în octombrie 2021 și era rezervat doar persoanelor care se identifică drept non-binare sau nu recunosc criteriile de gen admise până atunci.

CITEȘTE ȘI:

17 ţări îl somează pe Viktor Orban să revizuiască legea care vizează interzicerea marşurilor pride / UE a îngheţat deja fonduri destinate Ungariei

Donald Trump, sfidat pe față de participanții la parada WorldPride de la Washington. Ce au putut face persoanele comunității LGBTQ+

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Vin ninsorile în București, mai devreme decât ne așteptam. Pe ce dată ninge, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Somnul sănătos începe în intestin. Ce au aflat cercetătorii?