Prima pagină » Știri externe » Oligarhii se grăbesc să plece din Ucraina. Zeci de zboruri private organizate într-o singură zi

Oligarhii se grăbesc să plece din Ucraina. Zeci de zboruri private organizate într-o singură zi

Oligarhii se grăbesc să plece din Ucraina. Zeci de zboruri private organizate într-o singură zi

Presa ucraineană scrie luni despre faptul că tot mai mulți oameni de afaceri importanți din Ucraina au început să părăsească țara în ultimele zile, pe fondul creșterii tensiunilor cu Rusia.

Astfel, aceștia au organizat zeci de zboruri private sau curse charter, unele chiar și pentru 50 de persoane, după cum relatează Libertatea.

Astfel, doar duminică, 20 de chartere și avioane private au plecat de la Kiev, iar printre cei care au organizat zborurile s-ar afla și cunoscuții Rinat Ahmetov, patronul Șahtior Donețk, și Boris Kolesnikov. Cu toate acestea, se pare că Ahmetov ar fi plecat la Zurich încă de pe 30 ianuarie.

Politicianul Igor Abramovich, un cunoscut om de afaceri, implicat în domeniul construcțiilor, a organizat și el un zbor de 50 de persoane.

Potrivit presei ucrainene, în avion s-ar fi aflat rude și parteneri de afaceri ai lui Abramovich, membru al partidului Pentru Viață, pro-rus. Avionul ar fi ajuns la Viena.

Și Viktor Pinciuk, miliardar căsătorit cu fiica fostului președinte ucrainean Leonid Kucima, ar fi părăsit țara.

Totodată, Oleksandr Yaroslavski, fostul patron al echipei de fotbal Metalist Harkiv, a părăsit și el țara, spre Londra. Vestea s-a răspândit rapid, potrivit sursei citate, deoarece, în aceeași zi, la fața locului unui accident mortal cu autor necunoscut, au fost găsite numerele de înmatriculare ale unui autoturism care i-ar aparține magnatului.

Numele care au plecat în weekendul acesta sunt Andrei Stavnițer (afaceri în domeniul transporturilor), Vadim Nesterenko, politician, Vadim Stoliar, politician pro-rus și afacerist, dar și Vasil Hmelnițki, antreprenor în domeniul infrastructurii și energiei regenerabile, mai notează Libertatea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Gripă: Două noi decese, înregistrate în România
Digi24
Scandal uriaș la Hollywood: Will Smith, acuzat de „comportament prădător” și „grooming” de un violonist din turneul său
Cancan.ro
Loredana Groza, îngenuncheată de durere la înmormântarea tatălui. Momentul în care artista a cedat lângă sicriu
Prosport.ro
Nepotul lui Țiriac, devastat! Se cunoștea cu prima victimă a incendiului din Elveția
Adevarul
Apelul care ridică semne de întrebare după moartea fiicei lui Tommy Lee Jones. Tânăra ar fi prezentat „modificări de culoare”
Mediafax
Avalanșă de mari dimensiuni în Munții Făgăraș, declanșată accidental de doi schiori
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Cum au apărut Loredana Groza și fratele ei la înmormântarea tatălui lor. Ținuta atipică aleasă de artistă
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Oamenii de știință au dezvoltat o nouă metodă de a „asculta” limbajul ascuns al creierului