Prima pagină » Știri externe » Opt copii înjunghiați mortal și o femeie rănită, descoperiți într-un oraș din Australia

Opt copii înjunghiați mortal și o femeie rănită, descoperiți într-un oraș din Australia

Opt copii înjunghiați mortal și o femeie rănită, descoperiți într-un oraș din Australia
Cadavrele a opt copii cu vârste cuprinse între 18 luni și 15 ani și o femeie rănită au fost găsite vineri într-o casă din Cairns, în nord-estul Australiei, a anunțat poliția, iar presa locală scrie că au fost înjunghiați, relatează AFP.

Cadavrele a opt copii cu vârste cuprinse între 18 luni și 15 ani și o femeie rănită au fost găsite vineri într-o casă din Cairns, în nord-estul Australiei, a anunțat poliția, iar presa locală scrie că au fost înjunghiați, relatează AFP.

„Anchetatorii de la Cairns au anunțat că a avut loc o crimă și că au deschis o anchetă cu privire la moartea a opt copii în această (vineri) dimineața”, a declarat poliția australiană.

„În timpul unei percheziții la reședință, poliția a descoperit cadavre de copii cu vârste cuprinse între 18 luni și 15 ani”, a adăugat sursa.

O femeie în vârstă de 34 de ani a fost găsită rănită în locuința din Menoora, la periferia orașului Cairns, în statul Queensland (nord-est). Starea ei este stabilă și era audiată de către anchetatori, potrivit poliției.

Vara sa Lisa Thaiday a declarat că femeia este mama copiilor. Ei au fost găsiți morți de către fratele lor mai mare, în vârstă de 20 de ani, a spus ea, citată de agenția australiană de presă AAP.

Mai multe publicații australiene scriu că cei opt copii au murit după ce au fost înjunghiați cu o armă albă. Cotidianul local Cairns Post scrie că cei opt copii ar fi fost, de asemenea, sufocați. Poliția nu a confirmat informațiile.

Partenerul femeii, care, potrivit presei, nu ar fi tatăl celor opt copii, locuiește în casa în care s-a produs tragedia, potrivit postului Sky News Australia. Prezentatoarea postului de televiziune a izbucnit în lacrimi în momentul în care a anunțat tragedia.

„Deocamdată, nu ne aflăm în momentul desemnării unor suspecți”, a anunțat șeful poliției regionale, Bruno Asnicar. Anchetatorii încearcă să obțină informații cu privire la toate persoanele care s-au aflat în legătură cu familia „în ultimele două sau trei zile”, a adăugat el.

Ofițerul a asigurat populația că poliția nu se află în căutarea unui asasin care ar fi fugit de la locul crimei și a evitat să lanseze ipoteze cu privire la identitatea persoanei care ar fi comis crima. „Populația nu trebuie să fie îngrijorată, este vorba despre un eveniment tragic”, a declarat, el, într-o conferință de presă. „Situația este sub control în acest moment”, a asigurat șeful poliției regionale.

De asemenea, echipa de experți criminaliști din cadrul poliției desfășoară verificări în locuința în care au fost descoperite cadavrele celor opt copii. „Scena crimei a fost izolată. Accesul a fost restricționat în perioada verificărilor desfășurate de experții poliției și până când vor fi stabilite circumstanțele producerii crimei”, a adăugat el.

Un jurnalist de la publicația Cairns Post a declarat pentru postul de televiziune ABC că o populație indigenă numeroasă locuiește în cartierul în care a avut loc tragedia. „Toată lumea de aici are o legătură de rudenie cu persoanele implicate” în această dramă, a explicat el. „Oamenii sunt șocați. Ei au relatat că femeia rănită era o mamă foarte atentă, care își iubea foarte mult copiii și era extrem de protectoare”, a afirmat jurnalistul. De asemenea, un cuplu care locuia în apropierea locului tragediei a descris cartierul drept unul marcat de alcoolism și violențe.

Tragedia are loc la trei zile de la sângeroasa luare de ostatici din Sydney, care s-a soldat cu trei morți, dintre care doi ostatici, iar premierul Tony Abbott a făcut apel la unitate națională, în aceste „zile dificile”. „În această seară, țara se va ruga”, în urma acestei „crime îngrozitoare”, a declarat el, într-un comunicat.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Cine este Vadim Ermolaev, oligarhul ucrainean rănit în explozia de la Monaco
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat cu fetița de 7 ani care s-a stins la o piscină celebră din București? Părinții se aflau la masă și au aflat târziu de tragedie🥺
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Un băiețel de 11 ani a murit de rabie după ce un liliac i s-a aşezat pe faţă. Cazul, extrem de rar, folosit de medici ca un avertisment
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul vizat de atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum arată o LADA pregătită pentru raliuri? Un astfel de model este scos la vânzare
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Test de cultură generală. În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?