Prima pagină » Știri externe » Orașul din China unde „aurul” crește în copaci. COJILE uscate ale unui fruct comercializat și în România, vândute cu peste 9.600 $ pentru 500 de grame

Orașul din China unde „aurul” crește în copaci. COJILE uscate ale unui fruct comercializat și în România, vândute cu peste 9.600 $ pentru 500 de grame

Orașul din China unde
Sursa foto: Profimedia images

Xinhui, un district din provincia Guangdong, China, a devenit faimos pentru producția de coji uscate de mandarine, cunoscute sub numele de „chenpi”, un ingredient tradițional prețuit atât pentru beneficiile sale medicinale, cât și pentru valoarea sa de piață. 500 de grame de coji urscate de mandarine au ajuns să coste aproape 10.000 de dolari.

În fiecare toamnă și iarnă, străzile din Xinhui sunt învăluite de parfumul specific al cojilor de mandarine uscate. Considerate un adevărat „aur” datorită valorii lor ridicate, aceste coji sunt obținute exclusiv din mandarine cultivate în regiunea locală, cunoscută pentru solul și apa bogate în micronutrienți.

„Compoziția solului și apei din Xinhui face ca mandarinele de aici să fie unice, iar cojile lor sunt mai bogate în nutrienți decât altele,” explică bucătarul-șef Li, de la restaurantul The Legacy House din Hong Kong, premiat cu o stea Michelin, potrivit CNN.

Cojile de mandarine uscate au fost documentate ca plantă medicinală încă din timpul dinastiei Song de Sud (1127-1279). În medicina tradițională chineză, acestea sunt utilizate pentru îmbunătățirea digestiei, întărirea splinei și susținerea sănătății respiratorii. De asemenea, cercetările moderne confirmă proprietățile antioxidante și anticancerigene ale cojilor de mandarine.

Prețuri amețitoare pentru chenpi

Chenpi este apreciat nu doar pentru utilizările sale medicinale, ci și pentru rafinamentul său culinar. În prezent, 500 de grame de coji de mandarine uscate, vechi de 50 de ani, pot ajunge să coste peste 9.600 de dolari. În unele cazuri, aceste coji sunt păstrate ca moșteniri de familie sau chiar ca zestre.

„Chenpi-ul vechi de 50 de ani din colecția mea valorează aproximativ 13.700 de dolari pentru o cutie de 500 de grame,” spune Zhou Zhiwei, vicepreședintele Xinhui Chenpi Industry Association.

Xinhui a transformat producția de chenpi într-o sursă majoră de venituri, susținând dezvoltarea economică locală. Zhou produce și achiziționează anual aproximativ 163 de tone de chenpi, iar meniuri gastronomice sofisticate, precum cele create de chef Li, atrag tot mai mulți gurmanzi din întreaga lume.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ALERTĂ la Marea Neagră! Fragment de dronă cu EXPLOZIBIL, interceptat și DISTRUS de militarii români la Gura Portiței
Digi24
Secretele odiseei lui Putin în Siberia: Ce se ascunde în spatele vizitelor liderului rus în unele din cele mai izolate orașe din Rusia
Cancan.ro
Elena Udrea și Adrian Alexandrov, nași de cununie! Toți au făcut ochii cât cepele când au văzut rochia fostului ministru
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în bikini roz de ziua ei! Apariție hot a campioanei la 31 de ani
Adevarul
„Ne-am tâmpit cu toții?” Radiografia nemiloasă a sistemului educațional, realizată de directoarea Colegiului Național „Gheorghe Lazăr”: ”Nu ne mai trezește nimeni!”
Mediafax
Ajutorul statului, înghițit la POMPĂ! Bogdan Ivan cere controale după ce prețul motorinei a luat-o din nou razna
Click
Două zodii care se întorc la o fostă iubire. Relațiile din trecut primesc o a doua șansă
Digi24
„Un alt tip de carantină”. Cum s-a schimbat viaţa de zi cu zi a oamenilor din cel mai fierbinte oraş al Europei
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată un BMW X5 cu motor V10 și transmisie manuală?
Descopera.ro
Astronomii au descoperit un „mega-Pământ” de 23 de ori mai greu decât planeta noastră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Un medicament pentru persoanele cu vitiligo a avut rezultate promițătoare într-un studiu clinic