Prima pagină » Știri externe » Partidul anti-imigrație Chega devine a DOUA cea mai mare forță politică din Portugalia

Partidul anti-imigrație Chega devine a DOUA cea mai mare forță politică din Portugalia

Partidul anti-imigrație Chega devine a DOUA cea mai mare forță politică din Portugalia
Liderul partidului de extremă dreapta Chega Andre Ventura ține un discurs în noaptea alegerilor la sediul partidului din Lisabona în dimineața zilei de 19 mai 2025.

Partidul anti-imigrație Chega din Portugalia a înregistrat miercuri o nouă victorie politică pentru extrema-dreaptă europeană, după ce a obținut al doilea cel mai mare număr de locuri din Parlament – ceea ce înseamnă că va deveni principalul partid de opoziție parlamentară față de noul Guvern.

Chega, care înseamnă „Destul”, a obținut 60 din cele 230 de locuri din Adunarea Națională, după ce a obținut încă două locuri miercuri de la alegătorii din străinătate, conform Associated Press.

„Aceasta este o schimbare profundă în sistemul politic portughez”, le-a spus liderul Chega, Andre Ventura, susținătorilor după ce Chega a obținut două locuri în plus față de socialiști.

Rezultatul alegerilor spulberă modelul traditional, în care partidele principale de centru-dreapta și centru-stânga din Portugalia alternau între conducerea unui Guvern sau conducerea opoziției.

Evoluția partidului Chega după alegerile din 18 mai coincid cu câștigurile din alte părți ale forțelor de extremă-dreapta. În Europa, acestea includ Adunarea Națională în Franța, Frații Italiei și Alternativa pentru Germania, care sunt acum în mainstream-ul politic.

Conducerea opoziției este o realizare destul de mare pentru un partid cândva marginal care a concurat la primele alegeri în urmă cu șase ani, când a câștigat un loc în Parlament.

Partidul a crescut recent datorită poziției sale dure împotriva imigrației și incapacității partidelor tradiționale să formeze Guverne durabile. Alegerile din 18 mai au fost a treia rundă de alegeri din Portugalia în tot atâția ani.

Alianța Democrată de centru-dreapta, condusă de Partidul Social Democrat, a obținut încă două locuri, ajungând la 88.

După alegeri, noul prim-ministru Luis Montenegro se aștepta deja să conducă un alt Guvern minoritar similar cu cel care a căzut în urmă cu două luni în urma unui vot de încredere, după mai puțin de un an la putere.

Dar acum Montenegro și alte partide se vor confrunta cu un concurent de extremă-dreapta care a făcut campanie sub sloganul „Salvați Portugalia” și se descrie ca un partid naționalist.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

GRECIA anunță măsuri mai dure în privința solicitanților de azil ale căror cereri au fost respinse

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bogdan Ivan: Rafinăria Petrotel ar putea să fie redeschisă în 45 de zile, după ce România a obținut derogări din partea SUA de la aplicarea sancțiunilor
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Câți bani a primit un șofer Uber din București, pentru o cursă de 785 lei, în a doua zi de Paște
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Ucrainenii ar fi lansat de două ori purtători de rachete în spațiu. Tehnologia ar putea avea aplicații anti-rachetă, inclusiv împotriva sistemului Oreșnik
Mediafax
Trump reacționează la înfrângerea suferită de Viktor Orban: Era prietenul meu, dar nu au fost alegerile mele
Click
Cine sunt suspecții judecați pentru furtul tezaurului dacic. Înțelegerea șocantă făcută de autoritățile olandeze cu hoții
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Cum s-a produs accidentul de Paște din Snagov. Ce greșeală fatală a comis Mihai, șoferul BMW-ului
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Video | O femeie a vrut să-și prindă soțul în flagrant și a făcut un gest nebunesc în trafic
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
Suspecții implicați în furtul tezaurului dacic s-au plâns de condițiile din închisoare