Prima pagină » Știri externe » Pe cine ar putea numit Trump în funcția de secretar de stat

Pe cine ar putea numit Trump în funcția de secretar de stat

Pe cine ar putea numit Trump în funcția de secretar de stat
Președintele-ales al Statelor Unite, Donald Trump, ar putea să-l numească pe Rex Tillerson, directorul general al companiei peroliere ExxonMobil, în funcția de secterar de Stat american, au declarat pentru NBC News două surse apropiate echipei de tranziție.

Tillerson, în vârstă de 64 de ani, nu are experiență diplomatică sau guvernamentală, deși are legături cu președintele Rusiei, Vladimir Putin.

Sursele au avertizat că nimic nu este definitiv până când președintele-ales face anunțul oficial, care ar putea fi lansat începând cu săptămâna viitoare.

Tillerson s-a întâlnit sâmbătă cu Donald Trump în New York City, a confirmat purtătorul de cuvânt al președintelui-ales.

Într-un interviu care urmează să fie dat publicității duminică de Fox News, Trump a explicat de ce un om de afaceri ca Tillerson ar putea fi potrivit pentru această funcție.

„Ei bine, în cazul lui, el este cu mult mai mult decât un director de afaceri, vreau să spun că este un jucător de clasă mondială”, a spus Trump, recunoscând legătura lui Tillerson cu Rusia prin relațiile sale comerciale.

„Pentru mine, un mare avantaj este că el îi cunoaște pe mulți dintre jucători, și îi cunoaște bine”, a adăugat Trump. „Încheie acorduri mari în Rusia. Încheie acorduri mari pentru companie, nu pentru sine, pentru companie”, a mai subliniat Trump.

Purtătorul de cuvânt al lui Donald Trump, Jason Miller, a spus că niciun anunț oficial privind alegerea secretarului de Stat nu trebuie așteptat să fie lansat până „cel devreme săptămâna viitoare”.

Tillerson și-a anunțat deja echipa de conducere despre faptul că își va asuma un nou rol, au declarat surse pentru NBC News. El este pregătit să se retragă de la conducerea ExxonMobil anul viitor, în condițiile în care limita de vârstă pentru a lucra în firmă este de 65 de ani, scrie Reuters.

El nu a mai lucrat în cadrul Guvernului, dar are, potrivit unor informații, viziuni politice conservatoare.

Tillerson și-a dedicat întreaga carieră sectorului energetic și are experiență cu guvernele străine, având în vedere faptul că gigantul petrolier ExxonMobil desfășoară operațiuni în peste 50 de țări.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe