Prima pagină » Știri externe » Poliția turcă a dispersat o manifestație în favoarea libertății Internetului

Poliția turcă a dispersat o manifestație în favoarea libertății Internetului

Poliția turcă a dispersat o manifestație în favoarea libertății Internetului
Poliția turcă a dispersat sâmbătă seara, din piața Taksim din Istanbul, o manifestație împotriva unei legi controversate care sporește controlul pe Internet, votată de Parlament la inițiativa puterii islamo-conservatoare și apărate de premierul Recep Tayyip Erdogan, relatează AFP.

Poliția turcă a dispersat sâmbătă seara, din piața Taksim din Istanbul, o manifestație împotriva unei legi controversate care sporește controlul pe Internet, votată de Parlament la inițiativa puterii islamo-conservatoare și apărate de premierul Recep Tayyip Erdogan, relatează AFP.

Peste 2.000 de persoane s-au reunit în împrejurimile acestei piețe centrale de pe malul european al metropolei, emblematice pentru fronda antiguvernamentală din iunie, strigând „Nu vă atingeți de Internetul meu”, a constatat o jurnalistă a AFP.

Poliția antirevoltă, care a blocat accesul în piață, a folosit grenade lacrimogene și tunuri cu apă pentru a respinge mulțimea către marele bulevard pietonal Istiklal, în timp ce manifestanții au lansat focuri de artificii înspre polițiști.

„Faptul că Guvernul își bagă nasul în dosarele internauților este ca și cum și-ar băga nasul în viața noastră privată”, a reacționat Gamze, studentă și manifestantă.

Burak, un tânăr manifestant a criticat la rândul său autoritarismul în creștere al regimului lui Erdogan ce conduce Turcia din 2002: „Una dintre ultimele libertăți care ne mai rămân este Internetul, iată că vor să îl restrângă”.

Anterior, în fața a mii de susținători reuniți în același oraș, Erdogan a apărat cu vehemență legea pe care majoritatea sa guvernamentală, foarte criticată în Turcia și în străinătate, a trecut-o prin Parlament, afirmând că ea va face Internetul „mai liber”.

„Nu există nicio cenzură impusă Internetului prin aceste dispoziții (…) Dimpotrivă, ele îl fac mai sigur, mai liber”, a asigurat el într-un discurs rostit în cursul unei ceremonii de inaugurare a unei serii de proiecte urbane la Istanbul.

El a negat, de asemenea, că informațiile personale ale utilizatorilor ar fi expuse controlului autorităților guvernamentale, așa cum afirmă criticii legii. „Niciodată, nu se pune problema ca datele private ale oamenilor să fie înregistrate”, a continuat el.

Parlamentul turc, în cadrul căruia Partidul Justiție și Dezvoltare (AKP, provenit din mișcarea islamistă) al lui Erdogan dispune de o majoritate largă, a votat miercuri seara o lege care consolidează controlul pe Internet, provocând un val de proteste față de ceea ce criticii săi consideră ca o derivă autoritară a Guvernullui turc, afectat de un scandal de corupție fără precedent.

Aceste măsuri permit autorității guvernamentale a telecomunicațiilor (TIB) să blocheze, fără vreo decizie din partea justiției, orice site de Internet care conține informații ce aduc „atingere vieții private” sau sunt considerate „discriminatorii sau insultătoare”.

TIB va putea, de asemenea, să obțină de la furnizori acces la orice informație despre site-urile vizitate de un internaut și să le păstreze timp de doi ani.

Adversarii legii i-au cerut la unison șefului statului, Abdullah Gül, să nu promulge legea și să o retrimită în Parlament.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prețuri negative la electricitate în Polonia. Polonezii au văzut prețuri sub zero două zile la rând
Digi24
Medic ucis și incendiat în Capitală. Cine e suspecta reținută după cinci zile
Cancan.ro
Valentin Sanfira a înșelat-o! Codruța și-a luat inima-n dinți și a recunoscut motivul divorțului: 'Infidelitate'
Prosport.ro
El e medicul român din Franța care urmează să-i monteze lui Mircea Lucescu sistemul ECMO
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
Mediafax
UE avertizează statele să nu transforme criza energetică într-o criză fiscală
Click
Ideea inedită a unei tinere din România: mini-bibliotecă într-un tren, fără niciun cost. Ruta pe care călătorii au parte de o experiență culturală
Digi24
Dezamăgirea unei tinere care și-a cumpărat o casă ieftină în Sicilia, entuziasmată după ce a văzut un clip viral
Cancan.ro
Menajera care l-a ucis pe medicul anestezist Cristian Staicu invocă legitima apărare. Ce s-a întâmplat în noaptea tragediei, de fapt
Ce se întâmplă doctore
O mai știi pe DJ Harra? Cum arată acum și cu ce boală a fost diagnosticată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Micro-rulotă electrică „de oraș” cu aproape 3 mp spațiu de locuit. E disponibilă la comandă, dar prețul nu e „micro”
Descopera.ro
Caz medical uluitor: cum a aflat o tânără că este alergică la apă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Prognoza meteo actualizată: Vremea se schimbă radical de Paște!