Prima pagină » Știri externe » Politici mai bune pentru Germania – PROMISIUNEA făcută de liderii partidelor CDU și CSU, în timpul prezentării programului electoral comun

Politici mai bune pentru Germania – PROMISIUNEA făcută de liderii partidelor CDU și CSU, în timpul prezentării programului electoral comun

Politici mai bune pentru Germania - PROMISIUNEA făcută de liderii partidelor CDU și CSU, în timpul prezentării programului electoral comun
Friedrich Merz (CDU), Markus Soeder (CSU). Foto: Profimedia

În timpul prezentării programului electoral comun – intitulat „Schimbare de politică pentru Germania” – liderul Uniunii Creștin-Democrate (CDU) și candidatul principal la funcția de Cancelar Friedrich Merz și liderul Uniunii Creștin-Sociale (CSU) Markus Soeder au promis politici mai bune pentru Germania.

Cea mai urgentă sarcină va fi o politică economică bună. Nimic nu ar funcționa fără o economie bună, a spus Friedrich Merz. Competitivitatea economiei germane este esențială, a scris Die Zeit.

„Promisiunea noastră este că vom ușura povara asupra lucrătorilor, centrul societății”, a declarat Merz. „Vrem ca munca grea să fie din nou răsplătită, motiv pentru care vom reduce povara asupra angajaților. De asemenea, dorim să menținem vârsta de pensionare, dar și să încurajăm oamenii să continue să lucreze în mod voluntar”.

„Vrem ca principiul promovării și al exigenței să fie din nou recunoscut”, a spus Friedrich Merz.

Venitul cetățeanului ar trebui să fie eliminat și înlocuit. Cu toate acestea, cei care au nevoie de ajutor ar trebui să fie sprijiniți în continuare.

Merz a propus reducerea cu 100 de miliarde de euro a cheltuielilor sociale și pentru migrație, în încercarea de a redresa finanțele țării. Bugetul propus al Germaniei pentru 2025 este de 488 de miliarde de euro, din care cheltuielile sociale și cu forța de muncă reprezintă 179 de miliarde de euro.

Un viitor Minister al Digitalizării și impozitul pe profit redus la 25%

CDU/CSU dorește să reducă impozitele și să promoveze întreprinderile. Rata impozitului pe profit ar trebui redusă la 25%, crescând astfel treptat din nou eficiența economiei germane. Este necesar să se pună capăt politicii economice ecologice.

„Scholz a pierdut încrederea investitorilor, care părăsesc țara”, a declarat Merz.

Birocrația superfluă ar trebui eliminată și ar trebui creată securitatea planificării, a declarat Friedrich Merz.

În plus, dreptul de a da în judecată asociațiile este un mod de stimulare economică pentru ONG-uri, motiv pentru care trebuie eliminat.

Birocrația ar trebui redusă și în UE. În acest context, obiectivul este, de asemenea, digitalizarea Germaniei, care urmează să fie concentrată și grupată la nivel național într-un Minister al Digitalizării.

„Legea și ordinea ar trebui să se aplice din nou”

Merz a declarat că CDU/CSU nu va mai accepta ca oamenii să nu poată merge în așa-numitele zone interzise. Legea și ordinea ar trebui să se aplice din nou. De asemenea, ar trebui introduse brățări la gleznă pentru infractorii violenți, precum și stocarea adreselor IP.

Programul electoral pentru alegerile pentru Bundestag din 2025 a fost adoptat în unanimitate, a declarat Merz. Partidele au elaborat împreună programul, ceea ce arată că Uniunea a găsit o nouă unitate. Acestea doresc să conducă din nou un guvern fiabil și previzibil, fără dispute.

„După trei ani în opoziție, suntem pregătiți și capabili să ne asumăm din nou responsabilitatea guvernamentală în Germania”, a spus Merz.

Soeder a subliniat, de asemenea, că AfD nu este o alternativă. El a criticat, de asemenea, Verzii, care nu și-au schimbat politicile în ciuda ruperii coaliției guvernamentale.

Friedrich Merz (CDU), Markus Soeder (CSU). Foto: Profimedia

„Scholz, cel mai jenant cancelar pe care l-a avut vreodată Germania”

Reprezentanții celor două partide l-au acuzat pe Cancelarul federal Olaf Scholz de imoralitate, afirmând că a fost cel mai jenant cancelar pe care l-a avut vreodată Germania. Olaf Scholz ar fi pierdut deja încrederea populației cu mult înainte de a pierde votul de încredere.

CDU/CSU este „în favoarea performanței și împotriva veniturilor cetățenilor”, a spus Soeder. E nevoie de o nouă „cultură a economisirii”, de o atitudine „în favoarea tehnologiei”, astfel încât Germania să redevină „țara inginerilor”. Soeder dorește o „ofensivă a construcțiilor” și o atitudine „pro-energie nucleară”. Pentru aceasta ar fi necesară o „curățare a birocrației”.

Cele două partide doresc, de asemenea, să facă economii în ceea ce privește migrația. CDU și CSU sunt acum de acord și asupra acestui subiect. Cu Merz, un CDU cu o linie „dură” ar aplica o politică coerentă în domeniul migrației, a declarat Soeder. Potrivit lui Soeder, extremiștii ar trebui chiar să își poată pierde dubla cetățenie.

Soeder a mai spus că „toate aceste contorsionări ale politicii noastre externe”, și anume „această politică externă feministă” sau cooperarea cu Greenpeace sau Attac, sunt o cale greșită de urmat.

În schimb, este nevoie de experți, a spus Soeder. Cu CDU/CSU, politica externă „nu va deveni o politică de stânga”.

În sondaje, alianța CDU/CSU conduce cu aproximativ 31%

În sondaje, alianța CDU/CSU conduce cu aproximativ 31%, formațiunea de extremă-dreapta Alternativa pentru Germania – sau AfD – este a doua cu 19,8%, iar SPD a treia cu 17%, potrivit ultimei medii de sondaje Bloomberg.

Verzii sunt pe locul patru cu 11,2%, iar BSW – un nou partid de extremă stânga înființat în ianuarie – pe locul cinci cu 7,5%. Democrații Liberi, conduși de fostul ministru de Finanțe Christian Lindner, a cărui demitere a provocat dizolvarea coaliției de guvernare, rămâne în pericol de a cădea sub pragul de 5% necesar pentru a intra în Parlament.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Cum ne ajută citricele să ne reglăm emoțiile?