Prima pagină » Știri externe » Polițiștii din Brescia au găsit în garajul unui român, aflat de o lună în Italia, droguri de 2,5 milioane de euro. Mama lui susține că e țap ispășitor

Polițiștii din Brescia au găsit în garajul unui român, aflat de o lună în Italia, droguri de 2,5 milioane de euro. Mama lui susține că e țap ispășitor

Polițiștii din Brescia au găsit în garajul unui român, aflat de o lună în Italia, droguri de 2,5 milioane de euro. Mama lui susține că e țap ispășitor

Oameni legii din Brescia au anunțat o captură impresionantă de droguri, în urma unor precheziții făcute după un filaj organizat după de au primit informații de la locatarii unui complex rezidențial. Stupefiantele au fost găsite în garajul unui tânăr, care s-a dovedit că este un român venit de doar o lună în Italia, a căruit mamă spune că i s-a înscenat totul, el fiind un simplu șofer, relatează Giornale di Brescia.

Un român în vârstă de 30 de ani, care locuia într-un imobil din Desenzano, nu avea documente de reședință, nu știa limba, nu avea mașină, nu avea bani, totuși, avea droguri în valoare de 2,5 milioane de euro în garajul casei în care stătea, pe o stradă din centrul orașului. Potrivit informării oficiale, echipa mobilă a Sediului Poliției din Brescia a confiscat peste 250 de kilograme de droguri ascunse într-un garaj din Brescia, constând în special din 125 kg. de marijuana și aproximativ 140 kg de hașiș, materiale de ambalare în vid și trei cântare de precizie. Valoarea de piață a drogurilor e de 2,5 milioane de euro.

A refuzat avocat

El a fost prins joi seara, 18 ianuarie, chiar când dispozitivul de supraveghere al Brigăzii Mobile se pregătea să părăsească locul în care îl aștepta pe suspect, relatează Giornale di Brescia, citat de Libertatea.

În jurul orei 20.00, bărbatul a venit la poarta unuia dintre garajele complexului de locuințe. A acționat o telecomandă din buzunar, apoi, așa cum făcuse și în zilele anterioare când fusese filat, s-a strecurat prin poartă și a intrat în garaj. În acel moment, au intervenit ofițerii și l-au oprit.

În urma perchezițiilor personale, oamenii legii au găsit cu care au deschis o ușă de garaj. Polițiștii au ajuns să-l urmărească pe român după sesizări ale vecinilor, care au observat că acesta venea și pleca de la garaj la ore târzii din noapte sau dimineața foarte devreme.

Percheziția a fost extinsă la domiciliul subiectului din Desenzano del Garda, unde au fost găsite și ridicate 22.000 de euro numerar, un aparat de numărat bani și o altă cantitate mică de droguri. Românul a fost apoi arestat, a fost dus la închisoarea locală „Nerio Fischione”, aflată la dispoziția Parchetului din Brescia, iar polițiștii încearcă să refacă traseul drogurilor.

Conform sursei citate, mama bărbatului crede că acesta nu este traficant și că totul este o înscenare, fiind folosit ca țap ispășitor de către traficanți mult mai importanți. Deocamdată, românul a refuzat să facă vreo declarație și să fie reprezentat de un avocat. Mama afirmă că fiul ei a susținut că a lucrat ca șofer. În ziua arestării, el ar fi trebuit să facă o călătorie de la aeroportul din Verona la Brescia, unde ar fi trebuit să lase o mașină, susține femeia.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce este „divorțul silențios”: Rămâi căsătorit, dar ieși din relație