Prima pagină » Știri externe » Povestea din spatele fotografiei-emblemă a atentatelor de la 11 septembrie. VIDEO

Povestea din spatele fotografiei-emblemă a atentatelor de la 11 septembrie. VIDEO

Povestea din spatele fotografiei-emblemă a atentatelor de la 11 septembrie. VIDEO
Cele mai răspândite fotografii din ziua atentatelor de la 11 septembrie sunt cele cu avioanele lovind în plin Turnurile Gemene sau acelea cu zgârie-norii care se prăbușesc. „The Falling Man" este, însă, diferită.
The most widely seen images from 9/11 are of planes and towers, not people. Falling Man is different.
Fotografia realizată de Richard Drew imediat după ce avioanele au izbit World Trade Center, pe 11 septembrie 2001, este un simbol al luptei disperate pentru supraviețuire care a caracterizat acele momente groaznice, un cadru care înfățișează un om ce a încercat prin propriile forțe să scape de haosul celor mulți blocați în World Trade Center și și-a jucat ultima carte. Într-o zi de tragedie colectivă, „The Falling Man” este imaginea care a marcat întreaga lume, scrie Time. 
 
„Primul lucru pe care l-am văzut au fost clădirile în flăcări din care ieșea mult fum. Apoi am început să fac poze. Fotografiam clădirea în flăcări, atunci când cineva a spus: ‘O, Doamne, privește acolo!’, și am început să vedem oameni sărind din turnuri. Instinctiv mi-am luat camera foto și am început să îi fotografiez în timp ce cădeau către pământ, până când am prins cadrul care a devenit cunoscut drept ‘The Falling Man'”, a povestit fotograful Richard Drew. 
 
Fotografia a fost publicată în toate ziarele din Statele Unite în zilele care au urmat atentatelor, dar reacția cititorilor au aruncat-o, temporar, într-un con de umbră, pentru că poate fi o imagine de digerat și de înțeles. 
 

 
„Este o fotografie care inspiră multă liniște. Nu e ca alte cadre violente de la alte dezastre. Nu e sânge, nu e nicio armă, nimeni nu e împușcat, dar oamenii reacționează la ea într-un fel în care simt că pot rezona cu ea, că s-ar fi putut și ei afla în aceeași situație și că ar fi putut să ia aceeași decizie pe care a luat-o bărbatul din fotografie. Nu știam că am acea imagine până când nu am ajuns înapoi la birou și am văzut-o pe calculator. I-am chemat pe editorii foto, le-am arătat-o și le-am spus: ‘asta e, asta trebuie să fie fotografia’. (…) M-am trezit a doua zi de dimineață, am deschis ziarul și pe prima pagină era fotografia mea cu „The Falling Man”. A fost un lucru extrem de curajos din partea lor să folosească această poză”, și-a mai amintit jurnalistul. 
 
Identitatea bărbatului care apare în cadru este încă necunoscută, dar se crede că este vorba despre un angajat al restaurantului Windows of the World, aflat în partea superioară a turnului nord. Totuși, importanța pozei numite „The Falling Man” se referă mai puțin la cine este protagonistul și vine, mai degrabă, din ceea ce a devenit aceasta: un adevărat Soldat Necunoscut într-un război care, de cele mai multe ori, nu este al lui, suspendat pentru totdeauna în istorie. 
 
 
 
 
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Cristian Boureanu a comis-o din nou! A condus o puștoaică acasă, iar la final s-a lăsat cu scandal
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
„Da' cine v-o lucrat aici, domnu’?”. Restaurarea Castrului Arutela, ironizată de români după explicațiile Ministerului Culturii
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Fac provizii pentru iarnă! Șerban Copoț a copt 120 kg de vinete. Rețeta Annei Lesko de roșii marinate, secretul gustului unic
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Simone Tempestini, aproape de PODIUMUL european la raliuri! Cum s-a descurcat românul în Raliul Cehiei?
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Exercițiile fizice pot ajuta creierul îmbătrânit să „elimine deșeurile”