Prima pagină » Știri externe » Presa rusă: Ucraina comasează trupe și armament greu la granița cu Transnistria

Presa rusă: Ucraina comasează trupe și armament greu la granița cu Transnistria

Presa rusă: Ucraina comasează trupe și armament greu la granița cu Transnistria
Ucraina continuă să comaseze trupe și armament greu la granița cu Transnistria, sub pretextul că regiunea separatistă moldoveană ar putea lansa o campanie militară împotriva ucrainenilor, relatează presa rusă, citată de Sputnik în pagina electronică.

„Se pare că autoritățile de la Kiev vor să arate că sunt încercuite de inamici, gata să atace”, a declarat un reprezentant al KGB din Transnistria pentru postul de televiziune rus Zvezda TV.

„Este greu de spus că vom avea un război aici mâine, dar nu excludem o provocare ucraineană. Ei ar putea folosi în acest scop una dintre numeroasele armate private care refuză să primească ordine de la Kiev”, a adăugat oficialul.

Adjunctul ministrului transnistrean de externe Vitali Ignatiev a declarat la 22 iunie că Ucraina își mută trupele către frontiera regiunii separatiste moldovene.

„Situația de aici este foarte gravă. Producția economică scade, comerțul extern se reduce, situația securității este la fel de alarmantă cu partenerii noștri moldoveni, care efectuează exerciții militare cu NATO, iar presiunea ucraineană crește în fiecare zi”, a precizat Ignatiev.

El a menționat de asemenea blocajul impus de Kiev tranzitului cetățenilor transnistreni și ruși, dintre care aproximativ 200.000 trăiesc în Transnistria. „Ei nu pot călători din Rusia via Ucraina de mai mult de un an. Ei trebuie să treacă prin Moldova, dar Chișinăul creează de asemenea probleme, pe lângă sancțiunile economice”, a adăugat acesta.

Noul guvernator al regiunii ucrainene Odesa, Mihail Saakașvili, a anunțat anterior planuri de consolidare a frontierei Ucrainei cu Transnistria. „Avem două sarcini majore: să consolidăm frontiera și să combatem corupția. Traficul de droguri și arme peste frontieră nu este bun”, a declarat Saakașvili într-o conferință de presă la Odesa. El a acuzat de asemenea autoritățile transnistrene că destabilizează situația din Ucraina.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bărbatul care a „păcălit” canicula: și-a răcit casa fără aer condiționat și fără facturi uriașe
Digi24
Toți oamenii ayatollahului: aliații Iranului învață să se descurce singuri
Cancan.ro
Pescobar, DISTRUS. Restaurantul mega celebru a fost ÎNCHIS! Motivul este halucinant
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu cea mai frumoasă voleibalistă din lume în costum de baie
Adevarul
Criza politică din România a stricat planul Budapestei privind gazul din Marea Neagră. Presa maghiară scrie despre acordul crucial pentru Ungaria
Mediafax
Crama de pe Autostrada Soarelui care a dus vinul dobrogean în lume
Click
Daniel Iordăchioaie, experiență de coșmar după ce a acceptat un avans de 10.000 de dolari: „M-am băgat de frică. Groapa era adâncă de doi metri, iar pământul era deasupra mea”
Digi24
„Ceasul ticăie pentru Putin. Mai are 5 luni”. Avertismentul șefului serviciilor secrete estoniene privind pierderile uriașe ale Rusiei
Cancan.ro
A dat lovitura după Survivor! Gabi Tamaș a semnat. Pe ce post TV va putea fi văzut
Ce se întâmplă doctore
Ce arată primele rezultate ale necropsiei lui Robert, elevul din Bacău mort după ce s-ar fi înecat cu un sandwich
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Performanță spectaculoasă pentru un român în Formula 4. Pleacă din pole position
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
O plantă considerată dispărută de 60 de ani a reapărut brusc