Prima pagină » Știri externe » Donald Trump, președintele american arestat de două ori, este acuzat că a cerut ștergerea imaginilor de supraveghere de la Mar-a-Lago

Donald Trump, președintele american arestat de două ori, este acuzat că a cerut ștergerea imaginilor de supraveghere de la Mar-a-Lago

Donald Trump, președintele american arestat de două ori, este acuzat că a cerut ștergerea imaginilor de supraveghere de la Mar-a-Lago

Donald Trump merge din acuzare în acuzare, până la a treia încătușare. Joi, avocaţii lui Donald Trump au fost înştiinţaţi de procurori să se aştepte la o nouă inculpare a fostului președinte american pentru ”eforturile de anulare a rezultatului scrutinului prezidenţial din 2020”, conform presei americane.

În pararel, în dosarul privind documentele clasificate de la Mar-a-Lago, rechizitoriul mai adaugă un cap de acuzare, celor 37 acuzații cu care se confruntă Trump pentru reținerea informațiilor privind apărarea națională.

Noua acuzație adusă lui Donald Trump este că a solicitat ștergerea imaginilor de securitate de la reședința sa din Florida.

„Boss” a cerut să ștergem imaginile

În rechizitoriu este menționat un nou martor, Carlos de Oliveira, care i-ar fi cerut unui angajat al lui Trump, director IT la reședința Mar-a-Lago să șteargă serverul, conform CNN.

Trump a solicitat ca angajatul stațiunii să ștergă filmările pentru a „preveni furnizarea înregistrărilor unui mare juriu al guvernului federal”, scrie CNN care redă texte din rechizitoriu.

Angajatul a răspuns că nu știe cum să facă asta și că nu crede că are dreptul să o facă. De Oliveira l-a presat, făcând referire din nou la „șeful”, au spus procurorii, conform sursei citate.

Acest lucru s-a întâmplat în iunie 2022, după ce procurorii au solicitat filmările de securitate.

„Documentul este clasificat…e atât de cool”

În rechizitoriu se vorbește despre un document clasificat descris de procurori drept o „prezentare extrem de secretă privind activitatea militară într-o țară străină”.

CNN relatează că acest document s-ar referi la un plan de atac al Iranului, despre care Trump ar fi vorbit într-un interviu înregistrat în iulie 2021 cu biografii săi, lângă piscina de la clubul său de golf Bedminster, New Jersey.

Cu sunetele foșnetului de hârtii în fundal, Trump este auzit plângându-se de generalul Mark Milley, președintele șefilor de stat major.

 A spus (n.r. Milley) că vreau să atac Iranul, nu este uimitor? Am un teanc de hârtii. Uite. Ei mi-au prezentat asta. Este off the record, dar mi-au prezentat asta. Este Departamentul de Stat al Apărării, spune Trump în înregistrarea audio.

„Acest lucru îmi câștigă total cazul”, a mai spus Trump, „cu excepția faptului că este extrem de confidențial.”

Vezi, în calitate de președinte, l-aș fi putut declasifica; acum nu pot, dar acest lucru este clasificat. . . . e atât de cool, spune Trump.

Vezi, în calitate de președinte, l-aș fi putut declasifica; acum nu pot, dar acest lucru este clasificat. . . . e atât de cool.”


Ulterior, Trump a negat că documentul pe care l-a discutat în casetele audio ar fi un document guvernamental, descriindu-l în schimb drept o scoatere din context.

Trump este primul fost președinte din istoria SUA care se confruntă cu acuzații federale. În acest dosar, acuzațiile împotriva lui includ păstrarea intenționată a secretelor apărării naționale, cu încălcarea Legii privind spionajul, declarații false și o conspirație pentru obstrucționarea justiției.

Donald Trump s-a prezentat pe 13 iunie în fața judecătorului federal din Miami, pentru un moment fără precedent în istoria Statelor Unite, unde a pledat nevinovat, după ce a fost arestat.

Foto: profimedia

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Cum prepară Carmen Brumă înghețata cu cafea. Rețeta simplă, perfectă pentru zilele călduroase
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Carol al II-lea și capcana germană. De ce apropierea de Hitler nu a putut salva România