Prima pagină » Știri externe » Președintele Iranului insistă că Teheranul „nu dorește o bombă NUCLEARĂ”/ Liderul suprem iranian „nu se opune investițiilor americane”

Președintele Iranului insistă că Teheranul „nu dorește o bombă NUCLEARĂ”/ Liderul suprem iranian „nu se opune investițiilor americane”

Președintele Iranului insistă că Teheranul „nu dorește o bombă NUCLEARĂ”/ Liderul suprem iranian „nu se opune investițiilor americane”

Președintele iranian, Masoud Pezeshkian, a declarat, miercuri, că Teheranul ”nu dorește o bombă nucleară”, exprimându-și intenția de a atrage investițiile Statelor Unite în Iran, în cazul în care cele două țări pot ajunge la un acord.

Declarațiile președintelui Masoud Pezeshkian reprezintă o abatere de la poziția Iranului după acordul nuclear din 2015 cu puterile mondiale, în care Teheranul a încercat să cumpere avioane americane, dar de fapt a interzis companiilor americane să intre în țară.

”Excelența sa nu se opune investițiilor americane în Iran”, a declarat Pezeshkian, referindu-se la liderul suprem Ayatollahul Ali Khamenei.

Această propunere ar putea atrage interesul președintelui american, Donald Trump, care s-a retras din acordul nuclear al Iranului cu puterile mondiale în primul său mandat și acum caută un nou acord cu țara.

”Nu dorim o bombă nucleară”, a insistat președintele, conform agenției de presă The Associated Press.

”Nu permitem influențele economice, politice și culturale americane în țara noastră. Ne vom confrunta cu acestea prin toate mijloacele, nu le vom permite”, a subliniat Ayatollahul Ali Khamenei.

Trump este favorabil negocierilor cu Iranul

În urma declarațiilor lui Trump cu privire la inițierea unor ”discuții directe” cu Teheranul, situația economică a Iranului, care se afla în dificultate, pare că s-a îmbunătățit. Economia Iranului a fost grav afectată de sancțiunile internaționale, în special după ce Trump s-a retras din acordul nuclear de la Teheran cu puterile mondiale în 2018.

Ministrul iranian al Afacerilor Externe, Abbas Araghchi, trebuie să aibă la Oman ”discuții indirecte” cu emisarul american pentru Orientul Mijlociu, Steve Witkoff, conform agenției de presă iraniene Tasnim.

”Dacă cealaltă parte are voința necesară și suficientă, se poate ajunge la un acord. În cele din urmă, mingea este în terenul Statelor Unite”, a subliniat Abbas Araghchi.

Foto: Profimedia

Citește și:

Kremlinul este favorabil negocierilor directe între Washington și Teheran/ „Pot conduce la o escaladare a TENSIUNILOR”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Péter Magyar explică aversiunea față de liderul AUR: „George Simion a dansat pe mormintele strămoșilor noștri, iar liderul UDMR a participat la campania de minciuni împotriva mea”
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă tradițională cu doar 7000 de euro. Terenul are 1900 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
Mediafax
Cum a reușit Belgia să convingă 3.000 de tineri și tinere de 17 ani să se înroleze în armată
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
„Țara cea mai puțin vizitată” din Europa cu peisaje și castele spectaculoase