Prima pagină » Știri externe » Președintele kosovar a demisionat. Hashim Thaci este acuzat de crime de război

Președintele kosovar a demisionat. Hashim Thaci este acuzat de crime de război

Președintele kosovar a demisionat. Hashim Thaci este acuzat de crime de război

Președintele Kosovo, Hashim Thaci, a anunțat joi că demisionează cu efect imediat, în contextul în care a fost pus oficial sub acuzare pentru comiterea de crime de război.

În cadrul unei conferințe de presă, liderul de la Priștina a anunțat că demisionează „acum”, anunță site-ul agenției Agerpres, care citează DPA.

Cu puțin timp înaintea anunțului președintelui kosovar, și aliatul său cel mai apropiat, șeful Partidului Democrat din Kosovo (PDK), Kadri Veseli, a anunțat și el că se confruntă cu acuzații similare și va merge la Haga pentru a participa la proces.

Procurorii îl puseseră sub acuzare în iunie, dar decizia a fost confirmată abia acum

Parchetul Internațional pentru Kosovo (SPO), cu sediul la Haga, care anchetează crimele petrecute în perioada 1998-2000 în timpul mișcării de independență a acestui teritoriu, a anunțat că a decis să îl pună sub acuzare pe președintele kosovar, Hashim Thaci, pentru crime de război și crime împotriva umanității, însă decizia a fost confirmată abia acum.

În vârstă de 52 de ani, liderul kosovar a fost pus sub acuzare de către procurorii Tribunalului special de la Haga în luna iunie pentru crime de război în timpul conflictului cu Serbia din perioada 1998-1999.

Alături de Thaci au mai fost puși sub acuzare și alți oficiali, printre care și Veseli.

Potrivit procurorilor de la Haga, „Thaci, Veseli şi ceilalţi suspecţi puşi sub acuzare sunt responsabili penal pentru aproape o sută de crime, implicând sute de victime identificate de etnie kosovară, albaneză, sârbă, romă şi altele, inclusiv oponenţi politici”.

Hashim Thaci a anunțat încă de la sfârșitul lunii iunie că va demisiona imediat dacă acuzațiile aduse de procurorii Tribunalului de la Haga vor fi confirmate printr-o inculpare oficială.

Parchetul Internațional a fost înființat la Haga în 2015 pentru a ancheta crimele de care se face vinovată Armata pentru Eliberarea Kosovo (KLA) în timpul conflictului care a dus la proclamarea independenței acestui teritoriu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marcel Ciolacu despre participarea lui Nicușor Dan la Consiliul de Pace: „Aș fi decis din prima zi că trebuie să mergem în Statele Unite, să stăm la aceeași masă cu Trump”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Moarte violentă pentru Gheorghe Chindriș. Cum a fost ucis fostul director la Cupru Min
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
Florin Barbu: „Ministerul Agriculturii a fost singurul minister care în anul 2025 a avut o economie de 14% la fondul de salarii.”
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Premieră în Bosnia și Herțegovina: un robot umanoid a fost prezentat la Sarajevo