Prima pagină » Actualitate » Președintele Serbiei, după ce mii de oameni au protestat în Belgrad, invocând FRAUDAREA alegerilor: „Nu are loc nicio revoluție”

Președintele Serbiei, după ce mii de oameni au protestat în Belgrad, invocând FRAUDAREA alegerilor: „Nu are loc nicio revoluție”

Președintele Serbiei, după ce mii de oameni au protestat în Belgrad, invocând FRAUDAREA alegerilor: „Nu are loc nicio revoluție”

Încercarea de a lua cu asalt clădirea administrației orașului Belgrad nu este o revoluție, iar organele de ordine din Serbia dețin controlul total asupra situației, a declarat duminică seara președintele Aleksandar Vucic, într-un mesaj urgent adresat națiunii, relatează TASS.

„Vreau să vă spun vouă, cetățeni ai Serbiei, nu vă faceți griji, deși scenele sunt dramatice. Nu are loc nicio revoluție, nimic din toate astea nu va scăpa de sub control şi încercăm cu o reacție blândă, o reacție pașnică, să nu rănim niciunul dintre demonstranți”, a adăugat acesta, potrivit BBC.

Mii de oameni au manifestat în Serbia

Mii de persoane s-au strâns duminică în centrul Belgradului pentru a cere anularea alegerilor parlamentare şi locale desfăşurate în urmă cu o săptămână şi declarate incorecte de observatorii internaţionali, informează Reuters.

Partidul Progresist Sârb (SNS) s-a plasat pe prima poziţie, cu 46,72% din voturi, potrivit rezultatelor preliminare publicate de Comisia electorală naţională.

Protestatarii, majoritatea tineri, au cerut repetarea alegerilor pentru primăria Belgradului. Ei consideră că scrutinul organizat în capitala Serbiei a fost compromis, după ce opoziția a anunțat că zeci de mii de alegători fictivi au fost aduși organizat la vot. Și observatorii OSCE au anunțat că alegerile din Serbia s-au desfășurat cu încălcări grave ale legislației.

Opoziția spune că alegerile au fost fraudate

Opoziția susține că 40.000 de alegători fictivi au fost aduși cu autocarele în Belgrad pentru a vota cu partidului pro-rus condus de actual președinte. Unii membri ai opoziției au anunțat că intră în greva foamei.

”Nu putem și nu trebuie să recunoaștem rezultatul alegerilor pentru primăria orașului Belgrad. Aceste alegeri ne-au fost furate, au votat oameni din alte țări. Am venit să depunem toate dovezile pe care le avem la Comisia Electorală Centrală. Nu vom pleca. Eu și colegul meu. Miroslav Aleksic, vom rămâne aici cât va fi nevoie și vom începe greva foamei”, a declarat zilele trecute Marinika Tepic, membru al coaliției de opoziție din Serbia.

Partidul pro-rus al preşedintelui Aleksandar Vucic și-a atribuit deja victoria pentru primăria Belgrad și câștigarea majorității în Parlamentul Serbiei. Potrivit rezultatelor preliminare, formațiunea a obținut peste 46% dintre voturi la alegerile parlamentare anticipate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pensiile magistraților și decarbonizarea, condiții pentru 2,6 miliarde de euro din PNRR. România are șase luni să îndeplinească jaloanele restante
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Proiectul Artichoke: cum voia CIA să controleze comportamentul uman
Mediafax
Ilie Bolojan a făcut o vizită neanunțată la Consulatul României la Bruxelles. Ce scop a avut premierul
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Dan Bălan a făcut marele anunț, după apariția îngrijorătoare de la ultimul concert: 'Viața mea a luat o altă direcție'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Oamenii de știință programează bacterii pentru a devora tumorile canceroase