Prima pagină » Știri externe » Președintele Ucrainei a fost diagnosticat cu COVID-19

Președintele Ucrainei a fost diagnosticat cu COVID-19

Președintele Ucrainei a fost diagnosticat cu COVID-19

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a fost testat pozitiv cu noul tip de coronavirus, SARS-CoV-2.

Anunțul a fost făcut luni de Administrația Prezidențială de la Kiev, citată de site-ul agenției de presă Reuters.

„Șeful statului se simte bine și va continua să își îndeplinească atribuțiile specifice funcției din izolare”, se arată într-un comunicat al Administrației Prezidențiale.

Zelenski spunea în vară că ar fi vrut să se infecteze cu coronavirus

În luna iunie, președintele Ucrainei declara că și-ar fi dorit să se infecteze cu noul tip de coronavirus pentru a le demonstra cetățenilor că această boală nu este atât de periculoasă precum se vehiculează, informează politico.eu.

Zelenski a susținut că boala provocată de SARS-CoV-2 „nu este ciuma”.

„Am vrut să trec prin acest proces, am vrut să mă infectez cu coronavirus. De ce? Pentru a le ușura viața oamenilor. Am discutat cu membrii echipei mele și le-am sugerat: «Haideți să mă îmbolnăvesc, mă izolez imediat. Mă voi odihni etc. și voi trece peste în mod normal». Am vrut să fac asta pentru ca oamenii să înțeleagă că, deși este înspăimântător, până la un punct, te poți îmbolnăvi, îți poate fi rău, dar am vrut să trec eu însumi prin asta și să le arăt, să înțeleagă că boala asta nu e ca ciuma. Pentru că acum am uitat, dar la început toată lumea credea că vom muri cu toții”, spunea Zelenski în luna iunie.

Întrebat de ce a renunțat la plan, Zelenski a declarat la acea vreme că membrii echipei l-au sfătuit să nu facă acest lucru.

„Desigur, m-am gândit și la familia mea, nu m-ar fi iertat. Ar fi crezut că sunt nebun. Și chiar ar fi avut dreptate”, a adăugat Zelenski.

În luna iunie, soția președintelui, Olena Zelenska, a fost diagnosticată cu COVID-19 și internată în spital.

Ucraina a înregistrat în total 469.018 cazuri de infectare cu noul tip de coronavirus. Totodată, țara a înregistrat și 8.565 de decese de la începutul pandemiei și până în prezent.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Celebritatea poate scurta viața