Prima pagină » Știri externe » Primarul din Gdansk, ÎNJUNGHIAT PE SCENĂ la un eveniment caritabil

Primarul din Gdansk, ÎNJUNGHIAT PE SCENĂ la un eveniment caritabil

Primarul din Gdansk, ÎNJUNGHIAT PE SCENĂ la un eveniment caritabil
Pawel Adamowicz, primarul orașului Gdansk a fost înjunghiat pe scena unui eveniment caritabil. Vezi imagini din momentul atacului

Atacul s-a petrecut în timp ce primarul se afla pe scenă la un eveniment caritabil destinat strângerii de fonduri pentru spitalele de copii, în fața a sute de oameni, care au asistat la incident fără să știe ce se întâmplă. 

După ce l-a înjunghiat pe primar, atacatorul a luat un microfon și striga „Adamowicz e mort!”, până când a fost imobilizat de jandarmi.

Adamowicz a fost resuscitat și transportat la spital, unde a ajuns în stare critică, relatează BBC. Președintele polonez Andrzej Duda a anunțat duminică seara că medicii au reușit să-l reanimeze după rana gravă suferită.

Atacatorul reușise să urce pe scenă arătând o legitimație de presă. Potrivit martorilor, acesta striga că a fost închis pe nedrept în timpul guvernului precedent, condus de partidul din care face parte Adamowicz și a fost torturat în timpul detenției. Într-adevăr, din primele informații, agresorul (27 de ani)a fost recent eliberat din închisoare.

În vârstă de 53 de ani, Pawel Adamowicz este primarul orașului orașul Gdansk de două decenii și face parte din partidul Platforma Civică. Cu câteva momente înainte de a fi atacat duminică seara, el postase pe Instagram o imagine de la evenimentul caritabil, cu mesajul „O lumină pe cer, chiar acolo.”

Adamowicz a suferit răni foarte grave la nivelul abdomenului și a fost supus unei intervenții chirurgicale care a durat 5 ore, a declarat dr.Tomasz Stefaniak, director al Centrului Clinic Universitar din Gdansk.

„Rămâne într-o stare foarte, foarte gravă. Următoarele ore sunt decisive„, apreciază Stefaniak. Din păcate, în cursul după-aamiezii de luni, Adamowicz a murit.

Potrivit înregistrării din momentul atacului, agresorul a strigat: „Mă numesc Ștefan. Am fost închis pe nedrept. Platforma Civică m-a pus acolo și de asta, Adamowicz trebuie să moară!”

Agresorul a fost condamnat la închisoare pentru jefuirea unei bănci, ispășind o pedeapsă de peste 5 ani de închisoare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Crește din nou mortalitatea infantilă în România. Investițiile în sănătate sunt în continuare scăzute
Digi24
Surse WSJ dezvăluie că Emiratele Arabe Unite au lovit direct Iranul, fără să revendice atacurile
Cancan.ro
Primele imagini cu Cabral și Andreea, după ce s-a aflat despre DIVORȚ‼️ Încă trăiesc împreună, dar își fac viața separat. Au renunțat amândoi la verighete și...😲 😲
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață. Cum a venit la filmări soția lui Victor Cornea
Adevarul
Planul lui Nicușor Dan pentru un nou guvern. Bolojan și Grindeanu, variante excluse de prim-ministru - SURSE
Mediafax
Situație fără precedent într-o țară: 50 de orașe sufocate de temperaturi extreme
Click
Câștigau 2.300 de euro în Olanda, dar au ales să revină în România. Motivul pentru care un cuplu a renunțat la viața din străinătate: „Am rămas șocați când am venit”
Digi24
De ce nu mai înaintează soldații ruși pe frontul din Ucraina? Principala problemă a armatei ruse pe care Putin nu a reușit să o rezolve
Cancan.ro
Elena Mateescu anunță urgia care lovește România. Vin ploi puternice, tunete și lapoviță la munte
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Raluca Bădulescu în costum de baie și fără perucă. Imagini rare cu vedeta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Când se deschide Transfăgărășan în 2026. Autoritățile au început deja deszăpezirea „celui mai frumos drum din lume”
Descopera.ro
După jumătate de secol, flăcările de la „Porțile Iadului” s-ar putea stinge
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Măria mea se tăvălea cu un tip în patul nostru matrimonial
Descopera.ro
De ce simți imediat dacă îți place de cineva? Explicația din neuroștiință!