Prima pagină » Știri externe » Procuror: O navă a fost cea care a RUPT cablul dintre Suedia și Letonia, dar este vorba despre un ACCIDENT, nu un sabotaj

Procuror: O navă a fost cea care a RUPT cablul dintre Suedia și Letonia, dar este vorba despre un ACCIDENT, nu un sabotaj

Procuror: O navă a fost cea care a RUPT cablul dintre Suedia și Letonia, dar este vorba despre un ACCIDENT, nu un sabotaj

Nava cargo Vezhen a avariat luna trecută un cablu submarin care leagă Suedia de Letonia, dar a fost un accident, nu un sabotaj, așa cum s-a bănuit, a declarat luni un procuror suedez, care a adăugat că nava sub pavilion maltez a fost eliberată.

Incidentul a avut loc pe 26 ianuarie și a fost doar unul din cele petrecute în ultimele luni. Acesta a declanșat o adevărată „vânătoare” de nave suspectate că ar fi fost implicate în acest incident, notează Reuters.

Procurorul a spus că ancora Vezhen a fost cea care a tăiat cablul, dar că incidentul a fost legat de o combinație de vreme rea, deficiențe de echipament și alte probleme de acest tip.

„Putem vedea că ancora a fost aruncată fără implicarea echipajului”, a declarat procurorul-șef Mats Ljungqvist pentru Reuters.

El a spus că două dintre cele trei mecanisme de blocare care împiedică căderea ancorei au fost scoase din funcțiune pentru o perioadă lungă de timp. În cel de-al treilea caz a fost vorba despre o blocare manuală.

„În acest caz putem spune «Nu, nu a fost un atac hibrid»”, a adăugat el.

Ljungqvist a spus că nava și-a lăsat ancora pentru mai mult de 24 de ore.

„Putem vedea că viteza scade. Ancora trage nava într-o direcție, dar pilotul automat a compensat”, a spus el, adăugând că echipajul nu a observat acest lucru.

Poliția suedeză a pus sechestru pe nava Vezhen a doua zi după ce cablul a fost deteriorat în zona economică exclusivă a Suediei.

Suedia a pus sechestru pe respectiva navă

Autoritățile suedeze au sechestrat o navă despre care exista bănuiala că a tăiat intenționat un cablu de comunicații între Letonia și Suedia. Potrivit procurorilor, primele investigații indică un act de sabotaj. Mai multe astfel de cabluri submarine de comunicații, dar și conducte de gaze au fost deteriorate recent. Și în unele cazuri, Rusia a fost acuzată. Ca răspuns, NATO a lansat o misiune pentru protejarea acestei infrastructuri critice.

Potrivit sursei citate, nava Vezhen, sub pavilion maltez, care pare să aibă o ancoră deteriorată, este acum sub sechestru, în apropierea portului suedez Karlskrona.

Este unul dintre cele trei vase reperate ieri de marina letonă, în zona unde a apărut o nouă avarie la un cablu de comunicații submarin. Nava suspectată plecase dintr-un port rusesc, iar anchetatorii vor să verifice dacă face parte din așa numita flotă fantomă, pe care Moscova o folosește ca să ocolească sancțiunile impuse de de Occident după invadarea Ucrainei. Oricum, sabotarea cablurilor submarine din Marea Baltică a devenit în ultimele luni un front al războiului hibrid.

Sursa foto: Profimedia

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce au descoperit astronomii pe orbita unei stele antice?