Prima pagină » Știri externe » Proteste la Istanbul împotriva lui Macron. Turcia, în pragul unui conflict cu Franța!

Proteste la Istanbul împotriva lui Macron. Turcia, în pragul unui conflict cu Franța!

Proteste la Istanbul împotriva lui Macron. Turcia, în pragul unui conflict cu Franța!

Reacție dură a turcilor la adresa președintelui francez Emmanuel Macron. La Istanbul au avut loc proteste masive împotriva liderului de la Elysee, avertizat „să nu se atingă de ceea ce este sacru”.

Turcii ridică Bosforul împotriva Franței și scandează lozinci precum „Macron, terorist”, „Macron, rasist”.

Proteste la Istanbul împotriva lui Macron. Cel mai mare sindicat din Turcia, în stradă!

Mulțime de manifestanţi furioși s-a adunat marţi, 27 octombrie, într-o piaţă centrală din metropola turcă Istanbul, unde I s-a cerut preşedintelui francez Emmanuel Macronsă nu atingă ceea ce este sacru”. Oamenii au criticat măsurile președintelui Franței împotriva extremismului islamic.

Protestul a fost convocat în toate provinciile Turciei de către sindicatul funcţionarilor Memur-Sen, unul dintre cele mai mari din ţară şi apropiat al guvernului formaţiunii islamiste a preşedintelui Recep Tayyip Erdogan, Partidul Justiţiei şi Dezvoltării (AKP).

Deşi măsurile împotriva epidemiei de COVID-19 interzic în Turcia orice adunare publică sau manifestaţie, Poliţia nu a intervenit. „Prin atacarea religiilor oamenilor în numele libertăţii de exprimare, prin protejarea unor caricaturi desenate cu o mentalitate teroristă, Macron este un partener al urii şi terorii”, a susţinut un lider provincial al acelui sindicat, Talat Yavuz.

Proteste la Istanbul împotriva lui Macron. „Franța nu va renunța la caricaturi”

În urmă cu o săptămână, prezent la o ceremonie în memoria profesorului Samuel Paty, decapitat într-un atac islamist după ce le arătase elevilor săi caricaturi cu profetul Mahomed, Emmanuel Macron a declarat că Franţa „nu va renunţa la caricaturi”.

În urma acestei afirmaţii, Erdogan a pus la îndoială sănătatea psihică a lui Macron, declanşând o dispută diplomatică între Paris şi Ankara. Erdogan a cerut inclusiv boicotarea produselor franceze, acţiuni de acest fel fiind deja observate în mai multe ţări musulmane. Cu două săptămâni în urmă, Erdogan calificase drept o provocare declaraţiile făcute de Macron într-un discurs în care a anunţat prezentarea în decembrie a unui proiect de lege menit să combată separatismul şi în special islamismul radical.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Meteorologii ANM anunță ploi și ninsori în mai multe zone din țară
Digi24
Prima reacție a Rusiei după ce Donald Trump a ordonat atacul asupra Venezuelei
Cancan.ro
Cel mai ieftin oraș din România în 2026. O garsonieră se închiriază cu doar 31€ (160 lei) pe lună
Prosport.ro
Unde a petrecut Gigi Becali noaptea de Revelion. Ce a cerut de mâncare la primele ore din 2026
Adevarul
Afacerea care câștigă teren în România. O familie întoarsă din Germania a făcut profit dintr-o cultură atipică: „Devin rapid o necesitate în alimentație”
Mediafax
Ce este Delta Force, unitatea de elită implicată în misiunea de capturare a lui Nicolas Maduro
Click
Românii care riscă să fie nevoiți să-și vândă locuințele: „Va fi o schimbare a comportamentului proprietarilor”
Digi24
Ce acuzații le aduc Statele Unite lui Maduro și soției sale. „Vor înfrunta întreaga furie a justiției americane””
Cancan.ro
Laura Cosoi, ÎNSĂRCINATĂ pentru a 5-a oară! A făcut anunțul de ziua ei de naștere
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
6 orașe „pierdute” pe care arheologii nu le-au găsit niciodată
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Daniel Kahneman și teoria deciziilor: cum ne influențează mintea în alegeri