Prima pagină » Știri externe » Putin promite că Rusia va continua să coopereze cu coaliția anti-SI condusă de SUA în Siria

Putin promite că Rusia va continua să coopereze cu coaliția anti-SI condusă de SUA în Siria

Putin promite că Rusia va continua să coopereze cu coaliția anti-SI condusă de SUA în Siria
Rusia va coopera în continuare cu Statele Unite și partenerii lor în lupta împotriva Statului Islamic (SI) în Siria, însă această cooperare este în pericol în cazul în care turcii vor mai doborî vreun avion rusesc, a avertizat Vladimir Putin, relatează Reuters în pagina electronică.

Putin și-a exprimat furia față de acțiunile Turciei, după întâlnirea, joi seara, cu președintele francez Francois Hollande. El a spus că el percepe doborârea avionului rusesc ca pe un act de trădare din partea unei țări pe care Moscova o credea prietenă.

Însă a spus că va ordona armatei ruse să-și intensifice cooperarea cu forțele armate franceze – inclusiv prin schimburi de informații despre ținte – și că face acest lucru în vederea creării unei coaliții internaționale largi care să aducă alături Rusia și state occidentale.

„Noi suntem pregătiți că cooperăm cu coaliția condusă de către Statele Unite. Dar, desigur, incidente ca distrugerea avionului nostru și moartea militarilor noștri sunt absolut inacceptabile”, a spus Putin în conferința de presă comună cu Hollande.

„Și pornim de la poziția că acest lucru nu se va repeta, altfel nu vom avea nevoie de cooperare cu nimeni, cu nicio coaliție, cu nicio țară”, a subliniat liderul de la Kremlin.

El a precizat că a convenit împreună cu omologul său francez asupra modului de cooperare în viitor – pe bază bilaterală și, ca întreg, cu coaliția condusă de către Statele Unite.

„Vorbim despre o desemnare a teroriștilor împotriva cărora putem efectua atacuri aeriene și când este mai bine să ne abținem de la atacuri aeriene, despre schimbul de informații cu privire la varii probleme și coordonarea acțiunilor noastre pe – ca să spun așa – câmpul de luptă”, a declarat Putin.

În ceea ce privește cooperarea bilaterală cu Franța, el a spus că aceasta are scopul să „stabilească o cooperare constructivă de către specialiștii noștri militari, cu scopul de a evita dublarea și de a evita atacuri aeriene asupra acelor teritorii și grupări care sunt pregătite să lupte împotriva terorismului”.

„Noi considerăm acest lucru drept formarea unei largi coaliții antiteroriste sub auspiciile ONU”, a adăugat el.

– Moscova a informat Washingtonul despre misiunea avionului doborât de turci

Pe de altă parte, Rusia a informat Statele Unite despre misiunea bombardierului rus doborât marți de aviația turcă, iar aceasta din urmă nu putea să ignore naționalitatea avionului, așa cum afirmă Ankara, a mai declarat Vladimir Putin, citat de AFP.

„Statele Unite, care conduc o coaliție din care Turcia face parte, cunoșteau locul și momentul trecerii avioanelor noastre, iar exact în acest loc și în acest moment am fost loviți”, a spus el.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ANUNȚUL momentului! Ce a decis Marine Le Pen în privința candidaturii sale la președinția Franței
Digi24
FOTO Atac major în Marea Azov: opt petroliere lovite într-o singură noapte. Cui aparțineau
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Imagini provocatoare: Loredana a făcut show la Monaco! Prietena Simonei Halep s-a distrat de minune
Adevarul
Cine este cel mai detestat bărbat? Melodia virală care a dat naștere unui fenomen: „Alex Stamate e tipul care m-a rănit!”
Mediafax
Estimările NATO: Cât va aloca România pentru apărare în 2026? Care sunt țările fruntașe
Click
Cuvintele lui Filip au făcut-o să plângă pe Cristina Șișcanu. Ce s-a petrecut în familia lor: „Au apărut niște probleme”
Digi24
„Lăsați-o în pace pe «regina» Meloni”. Replica neașteptată primită de Donald Trump la summitul NATO
Cancan.ro
Furtuni puternice lovesc România. 37 de județe sunt vizate de avertizarea ANM
Ce se întâmplă doctore
Maria Dragomiroiu, spectaculoasă în costum de baie la 70 de ani. Imaginile din vacanța petrecută în SUA
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Am văzut noua Dacia Striker 2026. Noul crossover sub 25.000 de euro care provoacă Skoda Octavia Combi și Volkswagen Golf Variant
Descopera.ro
Ce fructe să NU pui niciodată în smoothie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-a „pocnit” soția cu un pui congelat
Descopera.ro
Explozie de cazuri de cataractă. Care ar putea fi cauzele?