Prima pagină » Știri externe » Relațiile dintre Germania și Turcia, pe un butoi cu pulbere: ”S-a atins o limită”

Relațiile dintre Germania și Turcia, pe un butoi cu pulbere: ”S-a atins o limită”

Relațiile dintre Germania și Turcia, pe un butoi cu pulbere: ''S-a atins o limită''
Ministrul german de Externe, Sigmar Gabriel, a transmis omologului său turc că președintele Turciei, Recep Erodogan, a "depășit o limită" după ce acesta a acuzat-o pe Angela Merkel că ar utiliza "metode naziste", informează site-ul postului NDTV.

„Suntem toleranți, dar nu suntem imbecili”, a declarat Gabriel pentru cotidianul Passauer Neue Presse. „Acesta este motivul pentru care i-am transmis foarte clar omologului meu turc că o limită a fost depășită aici”.

Ministrul german de Externe a mai declarat pentru publicația Der Spiegel că în acest moment „aderarea Turciei la UE este mai îndepărtată decât oricând”.

Recep Tayyip Erdogan, președintele Turciei, a acuzat-o, într-un discurs televizat rostit duminică, pe Angela Merkel, cancelarul Germaniei, că ar utiliza „metode naziste” împotriva cetățenilor turci.
„Când le spunem că sunt naziști, europenii devin stânjeniți, se solidarizează. Mai ales Angela Merkel”, a afirmat Recep Erdogan.

Referindu-se personal la Angela Merkel, Recep Erdogan a continuat, potrivit postului N-TV și revistei Focus: „Folosești metode naziste. Împotriva cui? Împotriva fraților mei din Germania și a miniștrilor” care au mers în Germania pentru mitinguri electorale.

Administrația Recep Tayyip Erdogan, acuzată de tendințe autoritariste, este în conflict cu Germania și Olanda după ce aceste țări au interzis mitinguri electorale organizate înaintea referendumului pe tema introducerii sistemului prezidențial în Turcia. Criticii susțin că Recep Erdogan vrea trecerea la un sistem prezidențial pentru a sporirea prerogativelor decizionale.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Trădarea într-o relație poate declanșa reacții similare celor asociate traumei psihologice. Psihologia explică de ce este atât de greu să pleci