Prima pagină » Știri externe » Royal Dutch Shell retrage fonduri din băncile europene, din cauza temerilor privind criza euro

Royal Dutch Shell retrage fonduri din băncile europene, din cauza temerilor privind criza euro

Royal Dutch Shell retrage fonduri din băncile europene, din cauza temerilor privind criza euro
Grupul anglo-olandez Royal Dutch Shell își retrage o parte a fondurilor din băncile europene, din cauza temerilor generate de agravarea crizei datoriilor din zona euro, potrivit cotidianului britanic The Times, citat de The Guardian.

Grupul anglo-olandez Royal Dutch Shell își retrage o parte a fondurilor din băncile europene, din cauza temerilor generate de agravarea crizei datoriilor din zona euro, potrivit cotidianului britanic The Times, citat de The Guardian.

Directorul financiar al grupului, Simon Henry, a declarat pentru publicația britanică că Shell își reduce expunerea față de riscul creditului în economiile lovite puternic de criză și percepe un preț mai ridicat pentru a face afaceri cu țările de la periferia zonei euro.

„A avut loc o schimbare în disponibilitatea noastră de a accepta risc în Europa. Criza ne-a afectat disponibilitatea de a accepta credit”, a spus Henry.

Șeful finanțelor gigantului petrolier a afirmat că Royal Dutch Shell preferă să plaseze fonduri de 15 miliarde de dolari în active din afara Europei, precum titluri ale Trezoreriei SUA și conturi în băncile americane.

Grupul este forțat să păstreze unele sume de bani în Europa pentru a-și finanța operațiunile, dar păstrează cea mai mare parte a lichidităților de rezervă în afara zonei euro pentru a evita riscurile macroeconomice tot mai mari, notează The Times.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Câte minute rezistă rușii pe linia frontului: „Situația este de așa natură încât în toamnă va fi fie pace, fie mobilizare”
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul MORT în atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
Cum a reușit Matei să copieze la Bacalaureat: 'Nici Einstein nu putea să vină cu asta'
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Legătura neașteptată dintre testosteron și riscul de cancer