Prima pagină » Știri externe » Rusia consideră că NATO trebuie să își revizuiască planurile privind scutul antirachetă din Europa

Rusia consideră că NATO trebuie să își revizuiască planurile privind scutul antirachetă din Europa

Rusia consideră că NATO trebuie să își revizuiască planurile privind scutul antirachetă din Europa
Acordurile cu Iranul au modificat situația geopolitică, iar NATO ar trebui să își modifice proiectele privind scutul antirachetă din Europa, a declarat vineri adjunctul ministrului rus de Externe, Aleksei Meșkov, într-un interviu acordat jurnaliștilor ruși, relatează RIA Novosti, în pagina online.

Acordurile cu Iranul au modificat situația geopolitică, iar NATO ar trebui să își modifice proiectele privind scutul antirachetă din Europa, a declarat vineri adjunctul ministrului rus de Externe, Aleksei Meșkov, într-un interviu acordat jurnaliștilor ruși, relatează RIA Novosti, în pagina online.

„Noi apreciem că înțelegerile cu Iranul creează o situație geopolitică total diferită. Am auzit mereu partenerii noștri spunând că motivul demersurilor lor vizând crearea unui scut antirachetă european este îngrijorarea cu privire la programul nuclear iranian. În prezent, ni se pare că aceste preocupări sunt în curs de diminuare. Ar fi logic ca acest lucru să se repercuteze asupra proiectelor NATO de a crea scutul antirachetă precum și a sistemului antirachetă american la nivel global. Vom vedea cum vor acționa partenerii noștri”, a declarat diplomatul rus.

Statele Unite și alte țări membre NATO, sub pretextul unei apărări în fața unui eventual atac cu rachete din partea Iranului, și-au anunțat intenția de a instala un scut antirachetă în Europa și de a amplasa elemente ale acestuia în apropierea frontierelor ruse, afirmă RIA Novosti.

Moscova consideră că aceste proiecte vizează Rusia și că scutul european este susceptibil să distrugă echilibrul forțelor strategice de disuasiune nucleară între Rusia și Statele Unite.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
România, în presa internațională. Bloomberg: turbulențe politice care pot costa scump
Digi24
Una dintre cele mai bogate țări europene mai are rezerve de combustibil doar pentru 20 de zile
Cancan.ro
Primele imagini de la băuta lui Gabi Tamaș de la Survivor. Ce a consumat 'îmbăTamaș'
Prosport.ro
Milionarul și-a făcut cumpărăturile la LIDL. I-a lăsat mască pe angajați: cu ce și-a umplut căruciorul
Adevarul
Războiul din Pădurea Băneasa ia amploare. 6.000 de oameni, captivi între un dezvoltator care nu se ține de cuvânt și ecologiști
Mediafax
Trei zile de vreme rea în România. Ce zone sunt vizate de avertizările ANM
Click
Cum arată casa de vacanță a Andreei Marin. Imagini de senzație cu locul în care își încarcă bateriile
Digi24
Rumen Radev proclamă „victoria asupra apatiei”, în timp ce „Bulgaria progresistă” revendică primul loc în alegerile anticipate
Cancan.ro
Prognoză luna mai 2026 | Meteorologii Accuweather anunță furtuni și ninsori în România
Ce se întâmplă doctore
Cum arată mama lui Dan Bălan la 68 de ani. Ludmila Bălan a dezvăluit secretul „tinereții fără bătrânețe”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Începe recensământul traficului rutier. Ce urmărește CNAIR?
Descopera.ro
Ce spune știința despre bărbații foarte inteligenți?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – M-am culcat aseară cu soţul Mariei! – Şi?!? la zi, cum e???
Descopera.ro
De ce trebuie să-ți cureți salteaua și cum trebuie să o faci