Prima pagină » Știri externe » Rusia declară război Big Tech. Putin se pregătește să interzică Twitter!

Rusia declară război Big Tech. Putin se pregătește să interzică Twitter!

Rusia declară război Big Tech. Putin se pregătește să interzică Twitter!

Rusia declară război Big Tech și, ca o primă măsură, Vladimir Putin pregătește interzicerea Twitter! Cel puțin asta se așteaptă mulți ruși să urmeze, în contextul în care autoritățile moscovite acuză reţeaua de socializare că încalcă legislaţia privind conţinuturile interzise.

Motivul? Din 2017 încoace, Twitter nu a eliminat 2.862 de conturi care promovează „conținut interzis” de Roskomnadzor.

Rusia declară război Big Tech. Roskomnadzor iese la atac

Roskomnadzor este organismul rus de reglementare în sectorul comunicaţiilor. Agenția cu pricina arată că Twitter a ignorat cele peste 28.000 de atenţionări care i-au transmise de către autorităţile ruse. Conform organismului rus de reglementare, din totalul conţinuturilor interzise, 2.336 făceau referire la sinucidere ori incitare la sinucidere, 325 la pornografie infantilă şi 174 la fabricarea şi consumul de droguri!

Legislaţia rusă sancţionează încălcarea normelor care impun eliminarea conţinuturilor interzise cu amenzi cuprinse între 800.000 şi 8.000.000 de ruble (echivalentul a între 10.750 şi 108.000 de dolari). De asemenea, Roskomnadzor a amintit că în caz de recidivă amenda poate ajunge până la o cincime din cifra de afaceri anuală a companiei delincvente!

Rusia declară război Big Tech. Al doilea atac în numai patru zile!

Vineri, guvernul rus a acuzat Twitter că devine un „instrument al dictaturii” ţărilor occidentale, după ce rețeaua de socializare a blocat aproximativ 100 de conturi ruseşti pentru răspândirea de „propagandă prorusă, subminarea încrederii în stabilitatea NATO şi pentru acţiuni îndreptate împotriva Statelor Unite şi Uniunii Europene”.

„Ne vedem obligaţi să semnalăm din nou că Twitter degenerează rapid dintr-o platformă independentă de discuţii într-un instrument de dictatură digitală globală în mâinile establishment-ului occidental”, a declarat purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova.

Recomandarea video

Mediafax
Reacția lui Donald Trump atunci când a fost întrebat despre alegerile din Ungaria: Vă mulțumesc
Digi24
Peter Magyar îl acuză pe Orban că „i-a trădat” pe maghiarii din Transilvania: „L-a susținut pe George Simion”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Victoria lui Magyar a zguduit piețele. Ce se întâmplă cu forintul după alegerile din Ungaria
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
ANM a emis avertizare de vreme rea, în a doua zi de Paște. Zonele afectate de codul galben
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ce este fenomenul „manosphere” și de ce politicienii britanici cer măsuri ferme pentru protejarea bărbaților?