Prima pagină » Știri externe » Rusia lansează un serviciu multimedia internațional împotriva „propagandei” occidentale. Ce planuri are Kremlinul

Rusia lansează un serviciu multimedia internațional împotriva „propagandei” occidentale. Ce planuri are Kremlinul

Rusia lansează un serviciu multimedia internațional împotriva „propagandei
Rusia a anunțat luni lansarea unui nou serviciu multimedia internațional, finanțat de stat, care are drept obiectiv să lupte împotriva „propagandei agresive" a Occidentului și să ofere o „interpretare alternativă" evenimentelor din lume, relatează AFP.

Noua structură, denumită Sputnik, va oferi în special serviciul în limbi străine al agenției de presă publice RIA Novosti și postului de radio Vocea Rusiei, care au fost reunite în decembrie anul trecut în cadrul unei singure mari agenții Rossia Segodnia (Rusia de astăzi), a declarat directorul său Dmitri Kiselev, în cursul unei conferințe de presă.

„Suntem împotriva propagandei agresive care alimentează lumea și impune un punct de vedere unipolar”, a declarat Kiselev, un prezentator controversat, cunoscut pentru comentariile sale dure la adresa opoziției sau a homosexualilor.

Obiectivul serviciului Sputnik, ale cărui informații vor fi publicate pe site-ul Sputniknews.com și difuzate prin intermediul undelor radio în aproximativ 30 de țări, inclusiv în Franța, China și Statele Unite, este de „a arăta o lume multipolară”, a subliniat el.

„Vom oferi o interpretare alternativă evenimentelor, pentru care există o cerere puternică în lume”, a anunțat Kiselev. „Lumea nu poate fi unipolară, aceasta va duce la victime și vărsare de sânge”, a afirmat el.

Dmitri Kiselev, prezentatorul unei emisiuni săptămânale „Vesti nedeli” de pe postul public Rossia, care difuzează cu regularitate reportaje critice la adresa opoziției, antiamericane sau anti-gay, a fost numit în decembrie anul trecut la conducerea agenției Rossia Segodnia printr-un decret al președintelui Vladimir Putin.

Kremlinul aspiră de mai mulți ani să amelioreze imaginea Rusiei în străinătate, unde Moscova este adesea criticată pentru reprimarea opoziției, controlul strict asupra societății civile sau presupusa implicare în conflictul din Ucraina, care opune forțele regulate separatiștilor proruși.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ofițerii militari din Roma Antică aveau maimuțe de companie, iar acestea aveau, la rândul lor, animăluțe de companie