Prima pagină » Știri externe » Rusia vrea să confiște averea oligarhului decedat Boris Berezovski

Rusia vrea să confiște averea oligarhului decedat Boris Berezovski

Rusia vrea să confiște averea oligarhului decedat Boris Berezovski
Procuratura din Rusia vrea să confiște proprietățile și activele oligarhului decedat Boris Berezovski, pentru a recupera integral prejudiciul creat de acesta prin afaceri ilegale, a declarat Marina Gridneva, purtător de cuvânt al procurorului general, relatează RIA Novosti.

„Biroul procurorului general al Rusiei intenționează să recupereze toate pierderile provocate statului de Berezovski și să confiște proprietățile achiziționate ilegal, indiferent unde se află acestea, cui au fost transferate, sau cine este fals proprietar al acestora”, a spus Gridneva.

Ea a arătat că tribunalul din Marsilia, Franța, are pe rol un proces penal împotriva cetățeanului francez Jean-Louis Bordes, acuzat că a cumpărat proprietăți de lux pentru a spăla bani împreună cu Berezovski.

„Proprietățile imobiliare au fost cumpărate cu bani delapidați de Berezovski și membrii unei rețele infracționale transanționale înființată de acesta”, a spus Gridneva.

Reprezentanta procuraturii a precizat că decizia de confiscare a Chateau Clochet de la Garoup, proprietate deținută de Berezovski, în beneficiul statului rus și a companiilor prejudiciate de oligarh și complicii săi, va depinde de rezultatul procesului din Franța.

Începând din anul 2008, creditorii oligarhului au recuperat circa 8 milioane de dolari din datoriile acestuia.

După moartea lui Berezovski, justiția a hotărât, prin cinci decizii, ca 3,3 miliarde de ruble (89 de milioane de dolari) din averea sa să fie plătite companiei aeriene Aeroflot și administrației regiunii Samara.

Boris Berezovski locuia în Marea Britanie din anul 2000, într-un exil auto-impus, el fiind acuzat în Rusia de fraudă, nerepatrierea veniturilor în valută și abuz în funcție.

În martie 2013, Berezovski a fost găsit spânzurat, fără să existe dovezi ale unui implicări externe în moartea sa. O parte din presa britanică a relatat că omul de afaceri era în pragul falimentului, la momentul morții, dar potrivit Sunday Times activele sale se ridicau la 800 de milioane de dolari.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Combinația incredibilă de numere care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Femeile din Afganistan, tot mai izolate de lume. Jumătate dintre ele ies din casă cel mult de două ori pe lună
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Electrocasnicul care nu trebuie să-ți lipsească din casă ajunge de astăzi, 13 august, în toate magazinele Lidl! Clienții Lidl Plus îl pot cumpăra la preț redus
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii