Prima pagină » Știri externe » „Salvați-ne. Vaporul se scufundă”. Cadavrul adolescentului care a dat alerta în Coreea de Sud a fost recuperat

„Salvați-ne. Vaporul se scufundă”. Cadavrul adolescentului care a dat alerta în Coreea de Sud a fost recuperat

Cadavrul liceanului care a alertat salvatorii primul, înaintea echipajului, la momentul producerii naufragiului feribotului Sewol, în largul coastelor sud-coreene, a fost găsit de către scafandri, potrivit agenției Yonhap, relatează AFP.

Adolescentul, identificat doar cu numele de familie – Choi, a sunat miercuri, pe 16 aprilie, la numărul pentru urgențe 119, la ora locală 8.52 (2.52, ora României), cu trei minute înainte de lansarea primului semnal SOS de către echipajul de pe Sewol, un feribot cu patru punți la bordul căruia se aflau sute de persoane.

„Salvați-ne. Vaporul se scufundă”, implora băiatul.

Salvatorii l-au supus unui tir de întrebări, iar un membru al conducerii Pazei de Coastă a anunțat mai târziu că tânărul a fost luat drept un membru al echipajului.

Bilanțul, comunicat joi, anunța 162 de morți și 140 de persoane date dispărute, probabil moarte.

Căpitanul și echipajul – două trimi dintre membri au supraviețuit – sunt criticați extrem de dur în Coreea de Sud, din cauza panicii și tergiversărilor care le-au marcat reacțiile în timp ce nava se afla în dificultate.

Echipajului i se reproșează că a întârziat să evacueze nava. Feribotul Sewol a fost imobilzat după impact și a început să scufunde 40 de minute mai târziu. În tot acest timp, mesajele comunicate la portavoce pasagerilor le cereau să rămână pe loc.

Când feribotul a început să se scufunde la prora, era prea târziu. Pasagerii nu au putut să pe urce culoarele înclinate în care intra apă.

Căpitanul și cei 11 membri ai echipajului salvați au fost reținuți sau arestați.

Corpul liceanului a fost recuperat din interiorul feribotului de către scafandri, joi, și a fost identificat de părinți, a precizat Yonhap.

El era unul dintre cei 352 de liceeni care se aflau la bordul Sewol într-o excursie școlară, dintre care aproximativ 280 sunt morți sau dați dispăruți.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul României vine cu soluții după reclamațiile românilor privind cartea de identitate electronică
Digi24
Putin avertizează că războiul din Iran poate declanșa un șoc global ca pandemia COVID-19
Cancan.ro
Zodia care va da lovitura pe plan sentimental. Acești nativi singuri își vor găsi jumătatea, spune Mihai Voropchievici
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Trump prelungește cu 10 zile ultimatumul pentru Iran, „la solicitarea Teheranului”
Mediafax
Care sunt cele mai proaste locuri într-un avion. Experții explică de ce trebuie evitate
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Ce valoare are bancnota de 10 milioane de riali, recent lansată de Iran, care se confruntă cu o inflație-record
Cancan.ro
Rareș Cojoc i-a dat 'fatala' Andreei Popescu după divorț. Nu doar că a părăsit-o, dar a 'lovit-o' unde o durea mai tare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Oana Vincu din trupa Genius. S-a retras din lumina reflectoarelor de ani buni! Mulți nu ar mai recunoaște-o acum!
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Parteneriate cu industria auto pentru armament low-cost. România, pe radar
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Poluare pe Dunăre, în zona portului Turnu Măgurele. Anunțul făcut de Apele Române!