Prima pagină » Știri externe » Șase români au îngrozit Franța. În doar câteva luni, au furat bunuri de peste un milion de euro

Șase români au îngrozit Franța. În doar câteva luni, au furat bunuri de peste un milion de euro

Șase români au îngrozit Franța. În doar câteva luni, au furat bunuri de peste un milion de euro

Șase români au îngrozit Franța, după ce în doar câteva luni au furat aparatură și echipamente electronice portabile în valoare de peste un milion de euro. Într-un final, banda de hoți a fost prinsă.

În perioada august 2020 – ianuarie 2021, românii au comis peste 60 de spargeri la sediile centrale ale unor companii din zona capitalei Franței, Paris. Din primele informații, bunurile furate erau trimise în România, după ce, inițial, erau depozitate în mai multe tabere din Val d’Oise.

Cei șase români acționau, de regulă, noaptea și furau aparatură și echipamente portabile. Prejudiciul depășește un milion de euro.

Patru spărgători au fost arestați de trupele GIGN de ​​Tours în localitatea Garges-lès-Gonesse (Val d’Oise) iar cărăușii, responsabili cu transportul produselor furate înapoi în România, au fost arestați simultan în Goussainville (Val d „Oise), de către o unitate de intervenție specializată a Jandarmeriei mobile din Satory”, se arată într-un comunicat de presă.

Poliția din Franța a menționat că a colaborat la această investigație cu autoritățile din România.

Nu doar Franța e atractivă. Patru români au jefuit zeci de biserici, în Anglia. Pagube de două milioane de lire sterline

În ultimii ani, foarte mulți români au devenit infractori când au ajuns în țările bogate din Europa. Spre exemplu, recent, patru conaționali au fost condamnați la închisoare în Anglia, după ce au jefuit zeci de biserici și au provocat pagube de două milioane de lire sterline.

Infractorii au acționat în lăcașuri de cult din Lincolnshire, Somerset, Cambridgeshire, Yorkshire, Dorset, Wiltshire, Suffolk, Leicestershire şi Derbyshire, în perioada mai 2018-martie 2020. Cei care au făcut o avere jefuind bisericile sunt Paul Buică (25 de ani), Laurenţiu Sucea (38 de ani), Constantin Moțescu (32 de ani) și Mihai Birţu (24 de ani). În instață, cei patru români au recunoscut infracțiunile comise.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
A confirmat! AUR îl ia în calcul pe CĂLIN GEORGESCU pentru funcția de PREMIER
Digi24
Mesajul surprinzător al lui Friedrich Merz: „Nu le-aş recomanda copiilor mei să meargă în SUA, la studii sau la muncă”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Pactul Bolojan-Orban: Planul secret pentru reîntregirea PNL și eliminarea influenței PSD
Mediafax
Favorita la câștigarea Eurovisionului ar putea influența retragerea Israelului din concurs
Click
Cele mai norocoase și fericite zodii ale verii 2026. Li se schimbă viața în bine, destinul le surâde pe toate planurile, au parte de iubire, bani și reușite neașteptate
Digi24
Traian Băsescu spune cine este „liberalul 100%” pe care l-ar vedea în funcția de premier. „Nu-l pune nimeni sub semnul întrebării”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De ce doi șoferi cu aceeași mașină plătesc RCA diferit? Cât costă asigurarea auto în 2026 și care sunt tarifele de referință
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Un medicament ieftin ar putea fi un salvator neașteptat în lupta împotriva cancerului