Prima pagină » Știri externe » Scutul Tora nu mai este sigur. Evreii ultra-ortodocși, CHEMAȚI la OASTE în Israel

Scutul Tora nu mai este sigur. Evreii ultra-ortodocși, CHEMAȚI la OASTE în Israel

Scutul Tora nu mai este sigur. Evreii ultra-ortodocși, CHEMAȚI la OASTE în Israel

Armata israeliană a emis duminică notificări de convocare către membri ai comunităţii ultra-ortodoxe, pentru a-şi consolida forţele armate, în timp ce luptă la graniţele sale de sud şi de nord. Decizia ar putea amplifica şi mai mult tensiunile dintre israelienii religioşi şi cei laici, transmite Reuters. Noua schimbare de politică a fost respinsă de cele două partide religioase din guvernul prim-ministrului Benjamin Netanyahu, exercitând tensiuni severe asupra coaliţiei de dreapta. Rabinii îndeamnă la nesupunere.

Deloc întâmplător, majoritatea ultra-ortodocșilor trăiesc în comunități ermetice în diaspora, New York sau Frankfurt, de exemplu.

Curtea Supremă a hotărât în ​​iunie că Ministerul Apărării nu mai poate acorda scutiri generale studenţilor evrei la seminar, faţă de convocarea în armată, un aranjament în vigoare încă de pe vremea înfiinţării Israelului în 1948, când numărul ultra-ortodocşilor, sau Haredi, era minuscul.

În timp ce Israelul duce războaie împotriva Hamas în Gaza şi Hezbollah în Liban, Ministerul Apărării al Israelului a declarat vineri că 7.000 de membri ai comunităţii vor primi treptat notificări, începând de duminică.

Un comunicat al Ministerului Apărării a spus că acesta va colabora cu liderii comunităţii pentru a se asigura că soldaţii ultra-ortodocşi îşi pot păstra stilul de viaţă religios în timp ce servesc în armată.

O mie de ultra-ortodocşi sub arme

Noua schimbare de politică a fost respinsă de cele două partide religioase din guvernul prim-ministrului Benjamin Netanyahu, exercitând tensiuni severe asupra coaliţiei de dreapta.

Liderii comunităţii ultra-ortodoxe, aflată în creştere rapidă, spun că forţarea studenţilor de la seminar să servească în armată alături de israelieni laici, inclusiv de femei, riscă să le distrugă identitatea de evrei religioşi.

Guvernul se confruntă cu o presiune din ce în ce mai mare din partea rezerviştilor israelieni, dintre care mulţi au servit în cea mai mare parte a anului trecut, pentru a alege membri ultra-ortodocşi. Radiodifuzorul public israelian Kan a relatat duminică că unii rabini îi îndeamnă pe cei care au primit notificări să refuze convocarea.

Citiți și: CONTROVERSĂ în Israel: Banca Centrală le cere evreilor ultraortodocși să se înroleze în Armată

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman