Senatorul republican american Ted Cruz a fost contestat vehement de jurnalistul conservator Tucker Carlson, care i-a reproșat, într-un interviu, că, deși susține înlăturarea Administrației islamiste de la Teheran, nu știe nimic despre Iran.
Senatorul Ted Cruz nu a știut ce populație are Iranul, în interviul acordat lui Tucker Carlson.
”Nu cunoașteți populația țării al cărei regim vreți să îl înlăturați?”, a întrebat Carlson.
”Nu, nu știu populația. Câți oameni trăiesc în Iran?”, a replicat Cruz.
Carlson: ”Nouăzeci și două de milioane. Cum să nu știți acest lucru?”
Ted Cruz: ”Nu stau să memorez tabele cu populația țărilor”.
Carlson: ”Dar este destul de relevant, pentru că cereți înlăturarea Administrației Iranului”.
Cruz: ”De ce este relevant că sunt 90 de milioane de locuitori, 80 de milioane sau 100 de milioane?”
Carlson: ”Pentru că înseamnă că nu știți nimic despre țară”.
Cruz: ”Nu am spus că nu știu nimic despre țară”.
De asemenea, senatorul Ted Cruz a afirmat că Statele Unite oferă sprijin militar Israelului pentru efectuarea bombardamentelor asupra instalațiilor nucleare din Iran.
”Noi efectuăm raiduri aeriene acum”, a afirmat politicianul republican.
Carlson: ”Ați spus că Israelul face acest lucru”.
Ted Cruz: ”Da, cu ajutorul nostru. Am spus că noi, Israelul le efectuează, dar noi îi susținem”.
Carlson: ”Aceasta este o știre de ultimă oră, întrucât Administrația SUA a negat aseară, purtătorul de cuvânt al Consiliului pentru Securitate Națională, Alex Pfeiffer, a negat, în numele președintelui Donald Trump, că noi am acționa în numele Israelului prin vreo capabilitate ofensivă”.
”Nu îi bombardăm noi, ci Israelul. Noi oferim sprijin Israelului”, a rectificat Ted Cruz.
”Sunteți senator…, dacă ne spuneți că Administrația SUA este în război cu Iranul acum, oamenii ascultă”, a remarcat Tucker Carlson.
Foto: Profimedia
Video: