Prima pagină » Știri externe » Un studiu a evidențiat că Serbia trebuie să ia măsuri pentru a contracara DEZINFORMAREA rusă

Un studiu a evidențiat că Serbia trebuie să ia măsuri pentru a contracara DEZINFORMAREA rusă

Un studiu a evidențiat că Serbia trebuie să ia măsuri pentru a contracara DEZINFORMAREA rusă

Serbia a condamnat agresiunea rusă în Ucraina însă nu a făcut nimic în privința dezinformării propagate de Kremlin în Balcani, arată un studiu publicat la începutul acestei luni de Reporteri Fără Frontiere (RSF).

Potrivit RSF, presa de stat rusă îşi foloseşte biroul din Belgrad pentru a propaga dezinformări favorabile Kremlinului în Balcani.

„Uniunea Europeană a adoptat sancţiuni împotriva mass mediei ruse, deoarece sub toate formele sale, au devenit un instrument al Kremlinului în războiul său contra Ucrainei şi un canal de difuzare şi manipulare a informaţiei. Serbia, în calitate de ţară candidată la aderarea la UE, trebuie să ia măsuri urgente pentru a lupta împotriva manipulării externe. Nealinierea Serbiei la politica externă şi de securitate comună a UE în această privinţă este o problemă gravă, cu impact asupra negocierilor de aderare”, a explicat reprezentantul Bruxellesului.

Serbia, care depinde de Rusia pentru a se aproviziona cu gaz, nu a adoptat nicio sancţiune contra Moscovei începând din februarie 2022, dar a condamnat invazia rusă în Ucraina, transmite Barron’s.

CITEȘTE ȘI:

Va fi reintrodusă ARMATA OBLIGATORIE în Serbia. Președintele a lăudat decizia ca fiind un pas important pentru apărarea țării

Vucic visează la un sistem antiaerian superior HIMARS. Liderul de la Belgrad promite investiții în industria militară

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ULTIMA ORĂ! Mesaj RO-Alert în Tulcea. Pot cădea obiecte din spațiul aerian
Digi24
Șicanarea din trafic care a dus la o decizie fără precedent. Condamnare-record pentru un șofer de TIR
Cancan.ro
A murit pilotul Mihai Vîrdol. Anunțul făcut de forțele aeriene române
Prosport.ro
Rusoaica Irina Shayk se iubește la 40 de ani cu un star mai tânăr decât ea cu 11 ani
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
Mediafax
OANA GHEORGHIU acuză cumulul de funcții din companiile de stat din energie
Click
Un român s-a întors acasă după 44 de ani în care familia l-a crezut mort. Cum a reușit să ajungă în țară
Digi24
Diana Șoșoacă, transportată la spital. A fost implicată într-un accident rutier în București
Cancan.ro
Cât a plătit un turist pentru un șnițel cu piure la o cantină din Eforie Nord. Nu e o glumă!
Ce se întâmplă doctore
O mai ții minte pe „Mama Natură”? Cum s-a schimbat Roxana Ionescu după ce a renunțat la tv. Nu o mai recunosc mulți!
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dedeman vine cu reduceri la scutere și tricicluri electrice. Care este cel mai accesibil model
Descopera.ro
Structuri gigantice au fost observate în atmosfera lui Venus
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ea în dormitor: – Eu nu sunt genul acela de fată!
Descopera.ro
Ce efect au schimbările climatice pe piața imobiliară?