Prima pagină » Știri externe » Stare de urgență într-un oraș din Bulgaria, din cauza ninsorilor abundente

Stare de urgență într-un oraș din Bulgaria, din cauza ninsorilor abundente

Stare de urgență într-un oraș din Bulgaria, din cauza ninsorilor abundente
Autoritățile din orașul Rudozem, situat în regiunea Smolian, au decretat stare de urgență din cauza ninsorilor abundente care afectează sudul Bulgariei, relatează site-ul Novinite.com.

Cea mai mare parte a orașului Smolian, o localitate importantă din sudul Bulgariei, a rămas fără electricitate de vineri seara, după ce ninsorile abundente au avariat rețeaua electrică.

Doar autovehiculele echipate cu lanțuri pot circula prin oraș și în zona învecinată și numai drumurile principale sunt deschise, cele secundare fiind blocate complet de ninsori.

De asemenea, vehiculele de marfă nu pot circula pe drumurile dintre orașele Kardjali și Haskovo.

Rudozem, un oraș mai mic din regiunea Smolian, a rămas de asemenea fără electricitate.

Mai multe accidente rutiere s-au înregistrat în regiune, însă nu au fost semnalate victime. Oficialii i-au avertizat pe șoferi să evite călătoriile în zonă și să folosească doar drumurile principale.

În estul Bulgariei, portul Varna de la Marea Neagră a fost închis vineri noaptea din cauza rafalelor puternice de vânt.

Cinci nave NATO au ajuns sâmbătă la Varna pentru a participa la un exercițiu comun cu nave din Bulgaria, România și Turcia, dar majoritatea nu au putut ancora în port din cauza vântului puternic.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Ce destinație de vis au ales doi vloggeri români pentru a scăpa de canicula din România: „Când o să ne fie cald, o să ne amintim de perioada asta”
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Căldura tot mai mare este asociată cu rate mai mari de sinucidere în rândul tinerilor, în special la cei între 15 și 24 de ani