Prima pagină » Știri externe » Stellantis şi Renault se tem să concureze cu producătorii AUTO chinezi pe segmentul mini. Ce au solicitat Comisiei Europene

Stellantis şi Renault se tem să concureze cu producătorii AUTO chinezi pe segmentul mini. Ce au solicitat Comisiei Europene

Stellantis şi Renault se tem să concureze cu producătorii AUTO chinezi pe segmentul mini. Ce au solicitat Comisiei Europene
Sursa foto - Caracter ilustrativ: Profimedia

Stellantis şi Renault fac presiuni asupra Comisiei Europene pentru a simplifica reglementările în sectorul auto european pentru a putea rivaliza cu producătorii din china.

În condiţiile extinderii prezenţei producătorilor auto chinezi în Europa,  pe segmentul dedicat maşinilor mici, constructorii de automobile din UE au reclamat două aspecte. Primul este legat de siguranța mașinilor chineze, care nu se ridică la standardele europene. Al doilea ține de preț, care este sub nivelul pieței.

În aceste condiții, Renault și Stellantis au luat atitudine. Cei doi producători au solicitat Comisiei Europene schimbarea reglementărilor pe clasa mini, deoarece acestea fac mașinile mai mari, mai grele şi implicit mai scumpe.

„Regulile admise la nivelul Uniunii Europene pentru producția autovehiculelor din clasa mini o chestiune costisitoare. Maşinile mici stimulează vânzările, însă nu putem concura cu rivalii chinezi dacă nu respectă aceleași norme calitative”, transmit constructorii auto europeni.

Stellantis şi Renault fac presiune asupra schimbării „Regulamentelor generale de siguranţă 2″ (GSR2), care stabilesc standardele de siguranţă auto în Uniunea Europeană.

Modificarea reglementărilor, o problemă complicată

Maşinile din clasa mini, care sunt produse în cantităţi mari, dar cu marje de profit mici, se pot confrunta cu cea mai dificilă retehnologizare în conformitate cu noile reguli. Adăugarea de noi caracteristici de siguranţă poate creşte costurile de producţie pe care producătorul va trebui să le recupereze prin creşterea preţului sau reluarea vânzărilor.

Astfel de cerinţe şi reglementările europene de mediu ar adăuga între 850 şi 1.400 euro la costul unei maşini, potrivit Reuters.

Modificarea cerinţelor pentru maşinile mai mici, fără realizarea de compromisuri în privinţa siguranţei, va fi complexă şi ar putea să nu fie implementată.

CITEȘTE ȘI:

Directorul general al DACIA, printre favoriții să preia funcția de șef la RENAULT, conform Financial Times

Casa Albă scoate „Tesla la vânzare”. După cearta cu Elon Musk, Donald Trump vrea să scape de modelul S de culoare roșie

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât se va ieftini energia electrică în 2026? Explicația ministrului Bogdan Ivan
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Vor continua să crească prețurile apartamentelor în timp ce vânzările acestora scad? Ce spune un CEO cu 20 de ani de experiență în imobiliare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cine plătește de fapt tarifele impuse de Donald Trump?