Prima pagină » Știri externe » Stoltenberg: Nu putem să închidem ușa Rusiei, de ea depinde securitatea în Europa

Stoltenberg: Nu putem să închidem ușa Rusiei, de ea depinde securitatea în Europa

Stoltenberg: Nu putem să închidem ușa Rusiei, de ea depinde securitatea în Europa
„Nu putem pur și simplu să închidem ușa Rusiei", a declarat secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg la finalul unei conferințe de presă susținute alături de ministrul german de Externe, Frank-Walter Steinmeier. Ambii au fost de părere că este nevoie de continuarea dialogului cu Rusia pentru că are un rol decisiv în viitorul securității europene.

„Anexarea ilegală a Crimeii de către Rusia și sprijinul ei continuu pentru separatiștii din estul Ucrainei au zdruncinat pacea în Europa, dar în același timp nu putem să închidem pur și simplu ușa Rusiei”, a declarat secretarul general al NATO în cadrul conferinței de presă comune cu Steinmeier. Acesta a precizat și că Blocul Nord-Atlantic va căuta în continuare echilibrul în relațiile cu Rusia, pentru că aceasta este cel mai important vecin al Alianței și are un rol esențial în ceea ce privește modul în care va evolua contextul de securitate în Europa, transmite agenția EFE.

Și ministrul de Externe german, Frank-Walter Steinmeier, a susținut această poziție și a precizat că e nevoie de decizii concrete, precum consolidarea prezenței militare în teritoriu, dar care să fie însoțite și de deschiderea către dialog, care trebuie însoțit de „oferte concrete”. Steinmeier s-a declarat îngrijorat că, de multă vreme, controlul armamentelor nu mai face obiectul dialogului și s-a declarat convins că e nevoie de reluarea discuțiilor privind aspecte ale securității comune, pentru a evita ca cele două părți să ajungă din nou la vechile linii de confruntare.

„Trebuie să evităm o nouă cursă a înarmărilor, să evităm un nou Război Rece”, a fost de acord Stoltenberg, adăugând că pentru a reuși acest lucru trebuie lucrat în direcția controlului de armament, admițând, totuși, că există și destul de multe obstacole.

Săptămâna trecută, ministrul de Externe german, Frank-Walter Steinmeier, președintele în exercițiu al OSCE, a propus negocierea cu Rusia a unui nou acord pentru controlul armamentelor, inițiativă susținută și de omologul său francez, Jean-Marc Ayrault. Statele Unite au fost, însă, rezervate în fața acestei propuneri, apreciind că o astfel de măsură ar fi nepotrivită, ținând cont de faptul că Rusia nu respectă, din acest punct de vedere, nici înțelegerile care sunt în vigoare, iar prioritară în acest moment este aplicarea lor:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump susține că Iranul vrea să-l UCIDĂ: „Am lăsat instrucțiuni dacă voi fi asasinat”
Digi24
Cine poate ieși mai devreme la pensie în România. Lista domeniilor în care se reduce vârsta standard și condițiile prevăzute de lege
Cancan.ro
O fostă campioană și-a ținut iubitul, avocat celebru, ostatic într-un apartament din București. Trupele speciale au intervenit prin balcon să-l salveze
Prosport.ro
Are mari probleme financiare și a dezvăluit „cea mai mare greșeală” a vieții: „L-am dat eu, ca prostul! Eram general!”
Adevarul
Va ataca Rusia România? Expert în studii de război: „Pe termen scurt nu, dar există un scenariu îngrijorător”
Mediafax
Cum se împărțea viitorul ROMÂNIEI fără ca românii să știe. Documentul care face lumină
Click
Crina Abrudan primește ajutor în afacerea cu haine de la toată familia. „Mă ajută și soțul, mă ajută și mama!”
Digi24
Dilema succesiunii în Iran. Ce dezvăluie absența lui Mojtaba Khamenei de la înmormântarea tatălui său despre noua Republică Islamică
Cancan.ro
Echipa Vocea României s-a mărit în 2026. Cine s-a alăturat vedetelor cu greutate din PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Cum au decurs ultimele clipe din viața lui Gabi Mureșan. Prietenul lui a încercat să-l salveze din lac: „Nu știam unde să mă scufund”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum transformi o Dacia într-un camper în doar 4 minute. Soluția de 1.400 de lei apărută pe OLX
Descopera.ro
Oamenii fără de care Imperiul Roman nu ar fi existat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Noi reguli în turismul românesc. Ce modificări au intrat în vigoare?