Prima pagină » Știri externe » SUA trimit un portavion și nave de război lângă Coreea de Nord

SUA trimit un portavion și nave de război lângă Coreea de Nord

SUA trimit un portavion și nave de război lângă Coreea de Nord
Statele Unite au trimis un grup naval de atac din care fac parte portavionul de clasă Nimitz USS Carl Vinson și mai multe nave de război, lângă Peninsula Coreeană, în contextul în care Coreea de Nord a intensificat testele cu rachete balistice cu rază lungă de acțiune. Măsura ar fi menită ca una de precauție, pentru a menține nivelul de reacție rapidă din regiune, a explicat armata americană.

Grupul naval de atac care conține portavionul USS Carl Vinson a plecat către Pacificul de Vest, iar armata americană a explicat că este vorba despre o măsură de precauție. Grupul era programat să plece din Singapore către Australia, însă și-a schimbat destinația. Mișcarea vine în contextul în care Donald Trump a declarat că SUA sunt pregătite să acționeze singure împotriva amenințării nucleare din partea Coreei de Nord.

„Grupul de comandă SUA Pacific a ordonat Grupului de Atac Carl Vinson să meargă către nord, ca o măsură pentru a menține nivelul de alertare și prezența în Pacificul de Vest. Amenințarea numărul unu în regiune continuă să fie Coreea de Nord, din cauza programului său nesăbuit, iresponsabil și destabilizator de teste cu rachete balistice și a cursei pentru obținerea capabilității armelor nucleare”, a declarat Dave Benham, purtător de cuvânt al Grupului de Comandă Pacific.

Gruparea navală este compusă din portavionul de clasă Minitz USS Carl Vinson, din două distrugătoare cu rachete și de un crucișător cu rachete. Grupul are o forță de atac masivă precum și capacitatea de a intercepta rachete balistice. Gruparea se afla în drum spre Australia, însă a fost deviată către Pacificul de Vest, unde a mai avut exerciții cu Coreea de Sud.

Coreea de Nord a executat mai multe teste nucleare, iar experții se tem că regimul lui Kim Jong Un se apropie de finalizarea programului de rachete nucleare cu rază lungă de acțiune, care ar putea afecta teritoriul SUA.

Miercuri, Coreea de Nord a făcut un nou test cu rachete balistice cu rază medie de acțiune, făcând lansarea din portul Sinpo în Marea Japoniei. Testul a avut loc cu o zi înainte ca președintele Chinei, Xi Jinping, să meargă în vizită în SUA, unde s-a întâlnit cu Donald Trump. Înainte de cină, Trump a dat ordinul de atac cu rachete Tomahawk asupra bazei aeriene de la Shayrat, din Siria, atacul desfășurându-se chiar în timpul cinei cu liderul chinez.

O temă de discuție între cei doi lideri a fost și ținerea sub control a programului nuclear și balistic al Coreei de Nord, SUA făcând presiuni asupra Chinei, care este un aliat al Pyongyang-ului, să facă demersuri pentru a reduce tensiunea.

„Dacă China nu va rezolva Coreea de Nord, o vom face noi”, a declarat Donald Trump într-un interviu recent.

Coreea de Nord a lansat doar în luna martie patru rachete balistice în Marea Japoniei, dintr-o regiune care se află în apropierea graniței cu China.

Reacția Coreei de Nord după atacul SUA din Siria arată că regimul comunist de la Pyongyang nu are de gând să dea înapoi în programul său de rachete.

„Atacul cu rachete al SUA împotriva Siriei este un act de agresiune clar și intolerabil împotriva unui stat suveran și îl condamnăm ferm. Realitatea de azi ne arată că trebuie să înfruntăm puterea cu putere și dovedește de un milion de ori că decizia noastră de a ne întări capacitatea de descurajare nucleară a fost alegerea corectă. Atacul din Siria ne aduce aminte de faptul că este absolut periculos să ai orice iluzie despre imperialism și că doar puterea militară proprie ne va proteja de agresiunea imperialistă. Vom continua să ne întărim puterea armată defensivă pentru a face față actelor tot mai intense de agresiune ale SUA”, a declarat un purtător de cuvânt al Ministerului de Externe nord-coreean, conform The Guardian.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
Reacția Simonei Halep după ce managera care a făcut-o milionară s-a întâlnit cu Nicușor Dan
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
China a înconjurat Taiwanul și anunță exerciții militare cu foc real