Prima pagină » Știri externe » Suedezii nu vor refugiați la ei în țară. Ce au putut să facă unei clădiri destinate refugiaților

Suedezii nu vor refugiați la ei în țară. Ce au putut să facă unei clădiri destinate refugiaților

Suedezii nu vor refugiați la ei în țară. Ce au putut să facă unei clădiri destinate refugiaților
Suedezii nu vor refugiați la ei în țară. Ce s-a întâmplat cu o clădire destinată refugiaților

Poliția din Vastra Gotaland a anunțat că suspectează că acest incendiu, care a distrus complet o clădire sâmbătă, este un incendiu provocat.

Anterior au fost sparte geamurile unui centru pentru refugiați copii, neînsoțiți, situat în sudul țării, iar sloganuri împotriva străinilor au fost scrise cu sprayul pe ziduri. O persoană a fost arestată în legătură cu acest act de vandalism.

În ultimele săptămâni, în această țară scandinavă au avut loc atacuri în care au fost provocate 20 de incendii, în contextul în care afluxul de refugiați a crescut.

Stockholmul a anunțat că autoritățile în domeniul migrației sunt suprasolicitate, în contextul în care așteaptă ca, până la sfârșitul acestui an, în țară să sosească până la 190.000 de solicitanți de azil.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cel mai bătrân strămoș al rechinilor înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor