Prima pagină » Știri externe » Taiwan: Militari din echipa de securitate a președintelui, condamnați la închisoare pentru SPIONAJ în favoarea Chinei

Taiwan: Militari din echipa de securitate a președintelui, condamnați la închisoare pentru SPIONAJ în favoarea Chinei

Taiwan: Militari din echipa de securitate a președintelui, condamnați la închisoare pentru SPIONAJ în favoarea Chinei

Un tribunal din Taiwan a condamnat la închisoare patru militari, inclusiv trei care făcuseră parte din echipa de securitate a președintelui, pentru acuzații de spionaj în favoarea Chinei.

Bărbații au fost condamnați pentru încălcarea legii securității naționale prin transmiterea de „informații militare interne care ar trebui păstrate confidențiale agenților de informații chinezi timp de câteva luni” între 2022 și 2024, a anunțat miercuri tribunalul districtual din Taipei, conform The Guardian.

Trei dintre cei patru condamnați erau membri ai unei unități militare responsabile cu securitatea Biroului Prezidențial, în timp ce al patrulea era membru în comandamentul de informații și telecomunicații al Ministerului Apărării.

Trei dintre militari fuseseră eliberați din armată înainte de începerea unei anchete în august anul trecut, după un pont primit de Ministerul Apărării, iar al patrulea fusese suspendat.

Potrivit instanței, cei patru au primit echivalentul a între 8.000 și 20.000 de dolari în schimbul unor materiale secrete fotografiate cu telefoanele mobile.

Inculpații au lucrat pentru „unități extrem de importante, dar și-au încălcat obligațiile și au acceptat mită și au furat secrete”, a declarat instanța într-un comunicat. „Actele lor au trădat țara și au pus în pericol securitatea națională”.

Cei patru au primit pedepse cu închisoarea de la cinci ani și zece luni la șapte ani.

Creștere bruscă a numărului de persoane acuzate de spionaj în favoarea Chinei

Numărul persoanelor urmărite penal în Taiwan pentru spionaj în favoarea Chinei a crescut brusc în ultimii ani. Conform agenției de informații din Taiwan, 64 de persoane au fost urmărite penal pentru spionaj în favoarea Chinei în 2024, comparativ cu 48 în 2023 și zece în 2022.

În 2017, Guvernul taiwanez estima că existau peste 5.000 de spioni care lucrau pentru China în Taiwan.

Mulți dintre cei urmăriți penal au fost membri activi sau pensionați ai armatei taiwaneze, recrutați de Beijing sau de agenții săi din Taiwan. Unii ofițeri pensionați ar fi fost plătiți pentru a recruta militari activi.

Sumele relativ mici oferite în unele cazuri au atras atenția asupra condițiilor și beneficiilor oferite militarilor taiwanezi în activitate. Unii spioni au fost recrutați cu stimulente financiare și sexuale, în timp ce alții au fost motivați de amărăciunea față de modul în care au fost tratați sau că nu au fost promovați pe parcursul carierei lor.

Au existat și cazuri de militari care s-au filmat declarând că se vor preda de îndată ce armata chineză va invada Taiwanul sau făcând în scris jurăminte de loialitate față de Partidul Comunist Chinez.

La începutul acestei luni, președintele Taiwanului, Lai Ching-te, a desemnat China drept „putere străină ostilă” și a anunțat o serie de noi măsuri pentru a-i contracara eforturile. Măsurile includ planuri de reinstituire a instanțelor militare pentru a judeca cazurile de spionaj și alte infracțiuni care implică membri ai forțelor armate.

Săptămâna trecută, Guvernul taiwanez a anunțat, de asemenea, creșteri ale salariilor de bază ale membrilor forțelor armate.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Canada avertizează că India și China ar putea interveni în viitoarele ALEGERI/ Statul chinez neagă acuzațiile

 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Satul din Europa, ocolit de turiști, unde se găsesc plaje liniștite și prețuri accesibile
Digi24
VIDEO Scenariu de coșmar devenit realitate în India după ce un carusel dintr-un parc de distracții s-a prăbușit peste oameni
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
„Ancora NATO”, ținta lui Putin? Insula-cheie din Marea Baltică care stă între Europa și un război major cu Rusia
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Primarul Buzăului, atac la Grindeanu: Face un joc cu alți șase lideri PSD, ca să supraviețuiască
Cancan.ro
Ruxandra Luca, chemată de URGENȚĂ la raport după episodul din benzinărie. Cum au 'pedepsit-o' șefii de la Antena 1 pe frumușica de la Neatza
Ce se întâmplă doctore
Cine este Iuliana Dup de la Desafio! A trecut prin clipe groaznice când avea doar 15 ani: Cu cât creșteam, bătăile deveneau mai dese și mai dure
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Schema care păcălește cumpărătorii: un BMW X6 vândut și recuperat ilegal
Descopera.ro
A fost găsit al doilea Pământ! Cât de aproape este de noi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ştrulă: – Intru şi eu să văd cum este! BULĂ: - Ai avut dreptate...
Descopera.ro
Un sat din Anglia cu o singură stradă a ajuns mare atracție pentru turiști