Prima pagină » Știri externe » Țările donatoare au promis 3,8 miliarde de dolari pentru victimele crizei umanitare din Siria

Țările donatoare au promis 3,8 miliarde de dolari pentru victimele crizei umanitare din Siria

Țările donatoare au promis 3,8 miliarde de dolari pentru victimele crizei umanitare din Siria
Țările donatoare, reunite în Kuwait, au promis marți un ajutor în valoare de 3,8 miliarde de dolari pentru victimele crizei umanitare din Siria, "cea mai gravă din timpurile noastre", potrivit ONU, relatează site-ul 7sur7.be.

„Pomisiunile de donații s-au ridicat la 3,8 miliarde de dolari. Aceste promisiuni sunt foarte generoase”, a declarat secretarul general al ONU, Ban Ki-moon, la finalul celei de-a treia conferințe a donatorilor pentru Siria, anunță site-ul 7sur7.be, care citează agenția Belga.

Deși această sumă este mai mare decât cea colectată la primele două conferințe, totuși ea acoperă mai puțin de jumătate din obiectivul de 8,4 miliarde de dolari fixat de ONU pentru 2015.

Semnalând „agravarea” crizei umanitare în teritoriul sirian, ONU a revizuit în creștere necesarul financiar pentru ajutorarea celor aproximativ zece milioane de refugiați sau strămutați, adică aproape jumătate din cei 23 de milioane de locuitori ai Siriei.

Uniunea Europeană și-a dublat ajutorul la aproximativ 1,1 miliarde de euro (1,2 miliarde de dolari), adică aproape o treime din suma totală promisă marți. Statele Unite au promis 507 milioane de dolari și peste 500 de milioane de dolari unor ONG-uri. ONG-ul turc Humanitarian Relief Foundation a obținut suma cea mai importantă, în valoare de 100 de milioane de dolari.

Gazda conferinței, Kuwait, a anunțat un ajutor în valoare de 500 de milioane de dolari, urmată de Marea Britanie (150 de milioane de dolari) și Emiratele Arabe Unite (100 de milioane de dolari).

Siria se confruntă, începând din martie 2011, cu revolte reprimate violent și cu un conflict militar între serviciile de securitate subordonate regimului Bashar al-Assad, forțele opoziției și grupuri teroriste, inclusiv organizația sunnită Stat Islamic (Stat Islamic în Irak și Siria / Stat Islamic în Irak și Levant). Bilanțul conflictului depășeste 215.000 de morți.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Haos meteo în România! Grindină, vijelii și ploi torențiale până joi
Digi24
„L-am forțat puțin”. Zelenski anunță că Putin e dispus să înceapă negocierile reale cu Ucraina pentru a termina războiul
Cancan.ro
Săndel Bălan, prima reacție după ce NU a fost invitat la nunta Andreei cu Victor Cornea. De unde a pornit TOT scandalul cu fiica lui, de fapt
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață. Cum a venit la filmări soția lui Victor Cornea
Adevarul
Grindeanu îl compară pe premierul interimar cu Călin Georgescu: „România înseamnă mai mult decât Ilie Bolojan”
Mediafax
Schimbare istorică la Fed, summit exploziv la Beijing: o săptămână de foc pentru piețe
Click
Marian Godină, eliminat de la Survivor România 2026. Câți bani a câștigat după 15 săptămâni în competiție
Digi24
PNL somează PSD să pună capăt crizei politice. Reacția lui Sorin Grindeanu
Cancan.ro
Rezultatele necropsiei lui Alice, eleva de 18 ani ucisă la ferma unde făcea practică. Detalii CUTREMURĂTOARE
Ce se întâmplă doctore
Gestul neașteptat făcut de Andreea Ibacka după ce s-a zvonit că a divorțat de Cabral! A confirmat indirect
Ciao.ro
E oficial! Andreea Ibacka, despre divorț: 'Available pentru nunți, botezuri, cumetrii, divorțuri, orice'
Promotor.ro
Greșeala pe care o fac mulți când aleg un autovehicul
Descopera.ro
Telescopul Spațial James Webb a descoperit o galaxie bizară!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Măria mea se tăvălea cu un tip în patul nostru matrimonial
Descopera.ro
10 lucruri despre corpul uman pe care știința nu le poate explica