Prima pagină » Știri externe » TENSIUNI. Statele Unite ar putea impune sancțiuni Chinei din cauza încălcării drepturilor etnicilor uiguri

TENSIUNI. Statele Unite ar putea impune sancțiuni Chinei din cauza încălcării drepturilor etnicilor uiguri

TENSIUNI. Statele Unite ar putea impune sancțiuni Chinei din cauza încălcării drepturilor etnicilor uiguri

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a promulgat miercuri o lege care ar putea permite Administrației de la Washington să impună sancțiuni împotriva unor oficiali chinezi, pe fondul acuzațiilor de încălcare a drepturilor membrilor minorității uigure din China.

Potrivit legii promulgate de liderul de la Casa Albă, Administrația sa are la dispoziție 180 de zile pentru a-i identifica pe oficialii chinezi responsabili pentru încălcarea drepturilor uigurilor din China, o populație majoritar musulmană care locuiește în regiunea Xinjiang, din vestul țării, informează site-ul agenției de presă DPA.

Autoritățile de la Washington estimează că peste un milion de persoane de religie musulmană din China ar fi fost trimise în centre de detenție pentru a fi „reeducate”.

„Această lege îi trage la răspundere pe autorii încălcării drepturilor omului și abuzurilor, cum ar fi utilizarea sistematică a lagărelor de îndoctrinare, a muncii forțate și a supravegherii cu scopul de a distruge identitatea etnică și credința religioasă a uigurilor și altor minorități din China”, se arată într-un comunicat al Casei Albe.

Legea a fost votată în Congresul SUA în luna mai, cu o majoritate covârșitoare.

Subiectul, menționat și în noua carte a lui John Bolton

Donald Trump a promulgat legea în aceeași zi în care presa din Statele Unite a prezentat fragmente din cartea fostului consilier pentru securitate națională, John Bolton, care susține că președintele american nu a fost întotdeauna de aceeași părere.

Astfel, Bolton susține în cartea sa, „The Room Where It Happened, A White House Memoir”, că în 2019, în timpul summit-ului G20 de la Osaka, Trump ar fi discutat cu omologul său chinez, Xi Jinping, despre situația uigurilor din China. La acea dată, Xi i-ar fi explicat lui Trump de ce ar fi construit centre de detenție pentru „reeducarea” uigurilor, iar liderul de la Casa Albă ar fi fost atunci de acord cu înființarea acestora, ba chiar i-ar fi spus lui Xi să construiască mai multe astfel de centre.

Potrivit DPA, Donald Trump are dreptul să ingore legea pe care a promulgat-o miercuri în cazul în care va considera că impunerea de sancțiuni ar afecta interesele naționale ale Statelor Unite.

Recomandarea video

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Cuplul anului. Vestea a venit chiar de Crăciun
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Jocuri financiare: Cum a vrut Rusia să împiedice apropierea Bulgariei de Austro-Ungaria