Prima pagină » Știri externe » Tot mai mulți maghiari merg în țările vecine pentru a-și alimenta autoturismele. În Ungaria, carburanții au devenit cei mai scumpi din regiune

Tot mai mulți maghiari merg în țările vecine pentru a-și alimenta autoturismele. În Ungaria, carburanții au devenit cei mai scumpi din regiune

Tot mai mulți maghiari merg în țările vecine pentru a-și alimenta autoturismele. În Ungaria, carburanții au devenit cei mai scumpi din regiune
Tot mai mulți maghiari merg în țările vecine pentru a-și alimenta autoturismele. În Ungaria, carburanții au devenit cei mai scumpi din regiune

Prețurile carburanților au crescut în Ungaria după ce Guvernul de la Budapesta a renunțat la plafonarea tarifelor, astfel că mulți cetățeni din țara vecină preferă să alimenteze în alte țări.

Decizia Budapestei de a ridica plafoanele impuse comercianților a venit după ce Ungaria începuse să se confrunte cu o penurie de carburanți.

Acum, maghiarii care stau în apropierea granițelor preferă să meargă în țările vecine. Ei spun că ies câștigați pentru că în orice țară care se învecinează cu Ungaria, carburanții sunt mai ieftini decât acasă.

O destinație pentru cei care caută carburanți mai ieftini este Croația, țară care a intrat în Spațiul Schengen și în Zona Euro la 1 ianuarie. Pentru că au cel mai scump carburant din regiune, maghiarii merg în Croația, de unde se întorc acasă atât cu plinul făcut, cât și cu canistre și alte recipiente pline cu benzină sau motorină, scrie Adevărul.

Ungaria are cel mai scump carburant din regiune

Potrivit presei maghiare, Ungaria are cele mai mari prețuri din zonă în ceea ce privește carburanții. Jurnaliștii din țara vecină au analizat prețurile la pompă din Ungaria, România, Austria, Croația, Serbia, Slovacia, Slovenia și Ucraina și au ajuns la concluzia că maghiarii plătesc cel mai mult pentru carburanți.

La polul opus, cele mai mici tarife se înregistrează în Ucraina, unde un litru de benzină Euro 95 costă echivalentul a 1,34 euro. Același produs costă în Ungaria 1,6 euro per litru.

Situația amintește de cea de anul trecut, când cetățeni din state vecine Ungariei, printre care și România, mergeau în Ungaria să cumpere carburanți, pentru că prețurile erau mai mici acolo, datorită plafonării. Dar la acea vreme, Guvernul lui Viktor Orban a decis să le interzică străinilor să cumpere carburanți la prețuri plafonate. În cele din urmă, Ungaria a ridicat plafonarea cu totul, la începutul lunii decembrie, notează sursa citată.

Maghiarii merg în străinătate și pentru cumpărăturile de zi cu zi

Țara se confruntă cu o creștere puternică a prețurilor de consum, rata inflației fiind printre cele mai ridicate din UE în Ungaria.

Din aceset motiv, cetățenii ungari nu se duc în țările vecine doar pentru a cumpăra carburanți, ci și pentru a-și face cumpărăturile zilnice.

Astfel, mulți maghiari preferă să meargă în Croația, spre exemplu, pentru a cumpăra de la produse alimentare la hârtie igienică.

Ungurii preferă Croaţia şi deoarece această ţară a intrat de curând în spaţiul de liberă trecere Schengen și în zona euro. Jurnaliştii croaţi au trecut şi graniţa în Ungaria şi au constatat că singurele lucruri care merită cumpărate de acolo sunt berea, câteva băuturi răcoritoare, mezeluri şi îmbrăcăminte, mai notează sursa citată.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Trump este singurul care îl poate obliga pe Putin să facă pace, transmite șeful NATO