Prima pagină » Știri externe » Trump denunță birocrația UE și este nemulțumit de balanța comercială, dar vrea o abordare „CONSTRUCTIVĂ”

Trump denunță birocrația UE și este nemulțumit de balanța comercială, dar vrea o abordare „CONSTRUCTIVĂ”

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a criticat, în intervenția la Forumul Economic Mondial de la Davos, birocrația Uniunii Europene și surplusul comercial, afirmând că acționa prin măsuri de retorsiune dacă nu vor fi identificate soluții reciproc avantajoase.

”Vreau să vorbesc despre Uniunea Europeană, am cunoscut mulți lideri de țări în timpul primului meu mandat, îi știu bine, îmi plac mult. Dar totul este frustrant din cauza timpului mare necesar pentru aprobarea proiectelor, din cauza măsurilor ecologice. Mulți oameni de afaceri se plâng că reglementările sunt problema”, a declarat Donald Trump, în discursul rostit prin videoconferință la Forumul Economic Mondial de la Davos.

Donald Trump a criticat din nou surplusul comercial al Uniunii Europene în relația cu Statele Unite.

”Din punctul de vedere al Americii, Uniunea Europeană ne tratează foarte incorect, foarte rău. Au o taxă foarte mare, TVA-ul, este o taxă substanțială, nu cumpără produsele noastre agricole, nu cumpără mașinile noastre, dar ei vând milioane de mașini la noi. Ne-au impus tarife, spre exemplu, tarife non-economice și non-monetare, este ceva foarte rău, ne îngreunează mult eforturile de a aduce produse în Europa, cu toate acestea, ei se așteaptă să vândă și chiar vând produse în SUA. Noi avem deficite de sute de miliarde de dolari în relația cu UE. Nu e nimeni mulțumit de asta și vom face ceva”, a subliniat Trump.

Noul președinte al Statelor Unite a semnalat că este deschis negocierilor cu Uniunea Europeană, dar a cerut reducerea birocrației și a taxelor.

”Eu încerc să fiu constructiv în abordare, pentru că iubesc Europa, iubesc țările europene, dar procedurile sunt foarte greoaie și tratează Statele Unite foarte incorect cu TVA-ul și alte taxe pe care le impun”, a insistat Trump.

Noul președinte al Statelor Unite a exprimat constant nemulțumire față de situația exporturilor americane și a amenințat că va impune taxe vamale Chinei, Canadei, Mexicului și Uniunii Europene.

În replică, Christine Lagarde, președintele Băncii Centrale Europene (BCE), a denunțat planul lui Trump, cerând Uniunii Europene să fie pregătită pentru a aplica măsuri de retorsiune.

”Nici măcar nu știu la ce rezultate se așteaptă, dacă este un instrument pentru tranzacții, dacă va fi un instrument pur comercial, dar nu sunt surprinsă. Nu înseamnă că nu se va întâmpla. Cred că vor fi evoluții mai selective, punctuale pe care le vom vedea în următoarele zile sau săptămâni. Aici, în Europa, noi trebuie să fim pregătiți”, a afirmat președintele BCE.

Foto: Profimedia

Video: Forumul Economic Mondial Davos

Citește și:

VIDEO | TRUMP reiterează că va proteja interesele naționale /Cere Arabiei Saudite să reducă prețul petrolului și vrea oprirea războiului din Ucraina

Panama a sesizat ONU din cauza amenințărilor lui TRUMP, dar președintele țării nu crede că va exista o invazie militară

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Raport alarmant la Curtea de Argeș. Apa iese la fel de tulbure ca la intrare, bazinele nu au fost dezinfectate de două decenii
Digi24
Fetiță de patru ani, în comă după ce ar fi fost bătută grav. Dosar penal pentru tentativă de omor
Cancan.ro
A murit și soția însărcinată a lui Sorin Iacob, afaceristul care și-a pierdut viața în accidentul cumplit din Iași 😢
Prosport.ro
FOTO. Campioana din România e „Regina” platformei pentru adulți după ce a făcut o avere uriașă!
Adevarul
Generalul rus împușcat la Moscova s-ar fi aflat în vizită la amanta sa. Dezvăluirile picante făcute de un ziarist ucrainean
Mediafax
Piloții și personalul de cabină al unei mari companii aeriene intră joi în grevă. Sunt posibile perturbări majore ale zborurilor
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
VIDEO Reacția lui Călin Georgescu atunci când susținătorii săi au început să spună Tatăl Nostru pe holurile Tribunalului
Cancan.ro
Categoria de români care va rămâne fără certificatele de handicap. Ilie Bolojan a anunțat controale majore
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Mircea Solcanu? Cum arată acum după ce a renunțat la cariera în televiziune
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
7 mașini ce riscă să fie interzise în parcările publice. Modelele penalizate de infrastructura veche
Descopera.ro
Ceva fără precedent a fost găsit într-o galaxie!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Cercetătorii japonezi au creat plasticul care se dizolvă în apă în doar o oră