Prima pagină » Știri externe » Trump, după uciderea generalului Soleimani: ”Iranul nu a câștigat vreodată un război, dar niciodată nu a pierdut o negociere”

Trump, după uciderea generalului Soleimani: ”Iranul nu a câștigat vreodată un război, dar niciodată nu a pierdut o negociere”

Trump, după uciderea generalului Soleimani: ''Iranul nu a câștigat vreodată un război, dar niciodată nu a pierdut o negociere''
Trump, după uciderea generalului Soleimani: ''Iranul nu a câștigat vreodată un război, dar niciodată nu a pierdut o negociere''

În același raid, executat asupra unui convoi pe aeroportul capitalei irakiene, a fost ucis și Abu Mehid al-Muhandis, comandantul secund al Hashd al-Shaabi, o coaliție de forțe paramilitare irakiene dominată de facțiuni pro-iraniene, potrivit agerpres.ro.

Potrivit presei americane, Trump a autorizat joi dimineața atacul ce survine în contextul escaladării tensiunilor din regiune după ce militanți ai Hashd al-Shaabi au luat cu asalt ambasada americană la Bagdad pe 31 decembrie.

Gruparea Hashd al-Shaabi a scris pe Twitter că acel convoi de vehicule a fost ținta unor lovituri aeriene în timp ce se deplasa pe șoseaua care duce către aeroportul din Bagdad.

Generalul Soleimani, comandantul Forței Al-Quds, era însărcinat cu operațiunile desfășurate de Gardienii Revoluției în afara Iranului și superviza grupările susținute de Iran în Siria și Irak.

Într-un comunicat difuzat după atac de către Departamentul american de Stat se menționează că Soleimani și Forța Al-Quds au provocat ”moartea a sute de americani și de membri ai coaliției, plus alte mii de răniți”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Deținerea unui smartphone la vârsta de 12 ani a fost asociată cu riscuri pentru sănătatea mintală și cea fizică